Yollarda elektriki ve manuel şanzımanlı bir Porsche 356 var!

Yollarda elektriki ve manuel şanzımanlı bir Porsche 356 var!

Manuel ya da herhangi bir otomatik versiyon olsun, bir aracın içine yerleştirilmiş bir vites kutusunun rolü basitçe motor tarafından üretilen torkun çoğaltılmasıdır. Biraz fazla basite indirgemiş olsak da işin özü bu.

Elektrikli motorlar, maksimum torklarını dakikada sıfır devirden itibaren anlık olarak aktarma yetenekleri sayesinde bu ihtiyacın üstesinden kolayca gelebiliyorlar. Bu nedenle EV’lerin yaygın bir şekilde ya çok vitesli şanzıman kullanmazlar, ya da Porsche Taycan’da olduğu gibi, sadece iki oranla kullanırlar.

Tabi bazı istisnalar var, ilk akla gelen Jeep Wrangler Magneto (bir konsept, ama işlevsel bir konsept). Off-road aracı çoğu elektrikli otomobil gibi tek oranlı şanzımana sahip bir güç ünitesiyle çalışabilirdi, ancak Jeep altı vitesli bir manuel şanzımana bağlı kalmaya karar verdi. Zorunda değillerdi ama bunu yaptılar.

Jeep’in kararının arkasındaki neden, zorlu koşullarda ilerlemenin gerektirdiği tork dağıtımı üzerinde hassas kontrol ihtiyacıydı. İngiliz şirketi Energetic tarafından dönüştürülen Porsche 356 örneğindeyse, bu olabildiğince orijinaline az müdahale etme ihtiyacı. Ya da bazılarının inandığı şekilde, bir restomod araç hazırlamanın doğru yolu da bu.

356’nın orijinal hava soğutmalı düz dört silindirli motoru, arka tekerleklere dört vitesli manuel şanzıman aracılığıyla gücü ileten tek bir elektrik motoruyla değiştirildi. Jeep’te olduğu gibi, tek vites yeterli olurdu Hatta bu şekilde bile 356’yı üçüncü viteste bırakıp debriyaj pedalını unutarak yine kullanabilirsiniz.

Porsche 356’nın motoru, elektrik motorlarının genellikle yaptığı gibi çılgın devirler çevirmiyor. Bu da dişliler arasındaki geçişleri bir işkence olmaktan kurtarıyor. Dönüştürülen klasiği inceleyen Top Gear sunucusu Rory, birinci ve dördüncü viteste arabayı hareket ettirerek elektriğin torkuyla hava atmayı da ihmal etmiyor.

Elektrikli güç ünitesine bakacak olursak, Energetic tarafından yapılan değişiklikler pek de çılgınca şeyler değil. Güç verisini açıklamıyorlar, sadece “muhafazakar” bir rakam olduğunu söylüyorlar. Pil takımının kapasitesi 36 kWh olup, yaklaşık 225 km menzil için yeterli olduğunu söylüyorlar. Fazla uzağa gidemeyeceksiniz belki ama nereye giderseniz gidin yüzünüzün güleceği kesin.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir