7,5 Milyon Dolarlık Pagani Huayra “Codalunga” Karşımızca

7,5 Milyon Dolarlık Pagani Huayra “Codalunga” Karşımızca

Pagani, 100 adet büyüleyici güzellikteki coupe’nin ardından 2018’de tanıttığı Huayra’yı ürün yelpazesinden çıkardı. Ancak düşük hacimli hiper otomobillerde sıklıkla gördüğümüz gibi, Huayra aramızdan tamamen ayrılmadı. Pagani hala V12 motorlu hiper otomobilin özel sürümlerini üretiyor ve bunların en sonuncusu, McLaren’in Longtail konseptinin İtalyan eşdeğeri olan Codalunga.

Başlamadan önce, uzun kuyruklu Huayra nasıl ortaya çıktı anlatalım: Horacio Pagani, 2018’de coupe yollara çıkmak üzereyken birkaç koleksiyoncunun kendisinden böyle bir aracı üretmesini istediğini söylüyor. Hem yolda ilerlerken, hem de dünya çapında Concours etkinliklerinde sergilenirken kendini evinde gibi hissedecek bir model. Her iki müşteri de Grandi Complicazioni özel projeler koluyla işbirliği yaparak geliştirmede aktif olarak yer aldı.

Zaten çoktan satılmış beş adetle sınırlı olan Codalunga, “less is more” felsefesiyle şekillendirilmiş. Özünde basit, ancak tatminkar olan bu sınırlı sayıdaki hiper otomobilin fiyatı 7 milyon Euro’dan başlıyor.

Aralık 2020’den itibaren Huayra Tricolore’un ayak izlerini takip eden Huayra Codalunga, dakikada 5.900 devirde 840 hp ve dakikada 2.000 ila 5.600 devir arasında 1.100 Nm tork üretiyor. Pek de McLaren Speedtail veya diğer güncel nesil hiper otomobillerle aynı seviyelerde rakamlar üretmiyor olabiliyor, ancak çok uzun yıllardır aramızda olan ve artık yaşını belli etmeye başlayan bir motor kullandığını unutmayalım.

Pagani hala Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz’in M158 çift turbo beslemeli V12’sini kullanıyor. Bu ünite, 1998’de piyasaya sürülen atmosferik M137 kodlu V12’ü baz alan 2003 tarihli M275’e dayanmaktadır. Üstten tek egzantrikli yapısı ve silindir başına üç valf dizilimi dahil olmak üzere birçok açıdan oldukça eski. Ne olursa olsun, kulağa inanılmaz derecede iyi gelen vahşi bir güç kaynağı. 1.280 kilogramlık kuru ağırlığı hesaba kattığınızda hızlanma hiç de kötü sayılmaz.

Horacio Pagani, “Codalunga’yı, sanki rüzgar tarafından okşanmış ve şekillendirilmiş gibi, coupe’den bile daha zarif çizgiler tasarlamak için daha uzun ve pürüzsüz hale getirdik” dedi. “1960’ların çok temiz çizgileri olan Le Mans’da yarışan uzun kuyruklu yarış otomobillerinden ilham aldık. Codalunga birkaç temel unsur içeriyor; Eklemek yerine çıkardık. Basitleştirmek aslında hiç de göründüğü kadar kolay değil ve bu araç, her şeyden önce, basit fikirlerin karmaşık bir şekilde aranmasının sonucudur” diye ekledi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!