Almanya’dan Tesla’ya 1 Milyar Euro fabrika teşviği

Almanya’dan Tesla’ya 1 Milyar Euro fabrika teşviği

Tesla, ülkede yeni Gigafactory’sini kurmak için Almanya’dan en az 1 milyar euro (1,2 milyar dolar) kamu fonu almaya hazırlanıyor.

Geçen hafta Avrupa Birliği, Tesla, BMW ve diğer üreticilere elektrikli araç akülerinin üretimini desteklemek için devlet yardımı verme planını onayladı. Bu sayede Çin’den ithalata olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. Bu 2,9 milyar avroluk (25 Milyar TL) Avrupa Pil Yeniliği projesi, 40’tan fazla şirket için teşvikleri kapsıyor.

Business Insider, Alman hükümet kaynaklarının Tesla’nın federal hükümetten ve şu anda Avrupa’da ilk Gigafactory’sini inşa ettiği Brandenburg bölgesel eyaletinden 1 milyar Euro’dan fazla teşvik alacağını söylediklerini belirtti.

Brandenburg eyaletindeki ekonomi bakanlığı konu hakkında yorum yapmayı reddetti. Ancak eyaletin, geri kalanı federal hükümetten gelmek üzere teşviklere yüzde 10’dan daha az katkıda bulunacağı bildirildi.

Gigafactory’nin Berlin’deki inşaatında aksamalar da oldu. BBC, Aralık ayı başlarında, Frankfurt an der Oder’deki bir mahkemenin, fabrikanın yerel kertenkelelerin ve yılanların yaşam alanlarını nasıl etkileyeceğine dair incelemeleri bekleyerek otomobil üreticisine sahadaki orman temizliğini geçici olarak durdurma emri verdiğini bildirdi. Önde gelen bir çevreci grup, Tesla’nın ormansızlaştırma esnasında Almanya’daki iki koruma altındaki tür olan kum kertenkeleleri ve yumuşak yılanların yaşam alanlarını yok edeceğini iddia etti. Grup ayrıca, inşaat çalışmalarının kış uykusu sırasında sürüngenleri rahatsız edeceğini de iddia etti.

Reuters’e göre o ayın ilerleyen zamanlarında, Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi Tesla’nın inşaatın sit alanlarında çalışma yapmasın izin verilmeyeceğine, ancak bölgenin geri kalanı için çalışmayı durdurmanın haklı gösterilemeyeceğine karar verdi.

One Reply to “Almanya’dan Tesla’ya 1 Milyar Euro fabrika teşviği”

  1. Ayaz Ali

    Cevap vermek

    Bizim ülkemizde neden desteklenmiyor böyle şeyler acaba. Çok daha iyisini yapacak personellerimiz var aslında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!