AMG ARTIK RESMEN ELEKTRİK YOLUNDA

AMG ARTIK RESMEN ELEKTRİK YOLUNDA

Mercedes’e bağlı Alman yüksek performanslı otomobil uzmanları, yakın gelecek için elektrik dolu planlarını açıkladılar. Şirketin E Performance olarak adlandırdığı hibrit ürün gamı, sekiz ve dört silindirli AMG tarafından geliştirilmiş içten yanmalı motorların yanı sıra bir elektrik motoru ve F1’den türetilen teknolojileri kullanan yüksek performanslı bir pil kullanacak.

Yeni geliştirilen modüler mimari, elektrik motoru, yüksek performanslı bir batarya ve tamamen değişken AMG Performance 4MATIC + dört tekerlekten çekiş sistemi ile desteklenecek olan AMG’nin sekiz ve dört silindirli motorlarını kullanacak.

Arka aksta konumlandırılan Elektrikli Tahrik Ünitesinin (EDU) bir parçası olan e-motor, AMG modeline bağlı olarak 150 kW (201 hp) güç ve 320 Nm tork değerine ulaşan maksimum değerlere sahip olacak. Elektrik motoru gücü doğrudan arka aksa iletirken, AMG mühendisleri gerektiğinde bir kısmını ön tekerleklere de aktarabileceğini belirtiyor.

Bu da, 4MATIC + dört tekerlekten çekiş sistemi ile mümkün. Kompakt EDU ayrıca elektrikle çalıştırılan iki vitesli bir şanzıman ve elektronik olarak kontrol edilen bir arka aks diferansiyel kilidini barındırıyor.

AMG Speedshift MCT şanzımandan bağımsız olarak çalışan, özel olarak ayarlanmış vites oranlarına sahip otomatikleştirilmiş iki vitesli şanzıman, yüksek hızlarda tork dağıtımını en üst düzeye çıkarmak için yaklaşık olarak 140 km/s hızda 2. vitese geçiş yapacak şekilde ayarlanmış.

Ek olarak, elektronik olarak kontrol edilen arka diferansiyel kilidi, sürüş durumuna bağlı olarak her bir arka tekerleğe optimum miktarda tork dağıtabilir ve bu sayede virajlardan çıkarken otomobili daha çevik hale getirir.

Ayrıca arka aksta, EDU’nun tam tepesinde yenilikçi bir soğutma sistemine sahip hafif, yüksek performanslı bir pil bulduk. Bu 400 voltluk lityum iyon enerji depolama sisteminin geliştirilmesi 2016’da başladı. Mercedes-AMG F1 takımının Formula 1 hibrit yarış otomobilinde kullandığı bataryalardan ilham alınarak üretilmiş.

6,1 kWh kapasitesi, 70 kW sürekli gücü ve on saniye boyunca kullanılabilen 150 kW maksimum gücü ile 89 kg ağırlığındaki AMG Yüksek Performanslı Pil, ağırlığına göre çok yüksek bir güç yoğunluğuna ulaşır.

Bu da, tüm 560 hücrenin sıcaklığını ayrı ayrı optimize etmek için bağımsız soğutma modülleri kullanan yenilikçi soğutma sistemi ile mümkün kılınmış.

Sonuç olarak, ne sıklıkta şarj edildiğine veya boşaldığına bakılmaksızın sürekli olarak 45 °C optimum sıcaklıkta tutulan bir pil paketi karşımıza çıkıyor. Bu teknolojinin, geleneksel bir soğutma sistemi kullanan eşit kapasiteli paketlere kıyasla performansı ve ömrü katlanarak artırdığı iddia ediliyor.

Ek olarak, E Performance güç aktarım mekanizmasının enerji geri kazanım sistemi, bu yenilikçi soğutma sistemi sayesinde enerjiyi pakete daha verimli bir şekilde aktarabilecekmiş.

Mercedes-AMG, bu yıl içinde dört elektrikli modelin piyasaya çıkacağını ve aralarında bu yeni teknolojileri M177 V8 Biturbo motorla eşleştirerek yaklaşık 805 hp maksimum bileşke güç üretecek bir E Performance GT 4 Kapılı Coupe olacağını belirtiyor.

Buna ek olarak, AMG bu yıl piyasaya sürülecek ilk model ailesi ile gelecek Mercedes EQ hibritleri baz alacak tamamen elektrikli modeller geliştiriyor.

Yeni nesil Mercedes-AMG C-Serisi gibi gelecek modeller, elektrikli ve egzoz beslemeli turbo beslemeli M139 2.0 litrelik motorun optimize edilmiş bir versiyonunu temel alan hibrit modelleri de içerecek.

2021 için duyurulan dört elektrikli modelin hepsinin hibrit güçte olup olmayacağı veya bu yıl piyasaya sürülmesi planlanan BHEV’i de içerip içermeyeceği şu anda belli olmasa da, Mercedes-AMG ailesi çok yakında son teknoloji ürünü bir elektrik gücü kullanıyor olacak.

Kesin olan bir şey var, AMG GT Black Series tarafından kırılan Nordschleife seri üretim otomobil tur rekoru yakında elektrikli kardeşleri tarafından paramparça edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!