APPLE BATARYA TEDARİKÇİSİ İÇİN YÜZÜNÜ ÇİN’E DÖNDÜ

APPLE BATARYA TEDARİKÇİSİ İÇİN YÜZÜNÜ ÇİN’E DÖNDÜ

Teknoloji devi Apple’ın, elektrikli bir otomobili üretime almasına yardımcı olabilecek Toyota gibi büyük şirkerle de çalışan Çinli pil tedarikçileri CATL ve BYD ile görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

Konuya aşina dört kişi Reuters’a, şirketlerin Apple’ın otomobilinde kullanılması muhtemel lityum demir fosfat piller için anlaşmaları konusunda bağlayıcı olmayan müzakereler yürüttüğünü söyledi. Bu piller, demirin görece yaygınlığı nedeniyle daha ucuzdur, ancak daha düşük bir menzil sunar. Bu nedenle Tesla da Çin’de bu pillerden kullanmayı düşünüyordu.

Apple, herhangi bir tanımda bir otomobil için planlarını resmi olarak onaylamadı, ancak CEO Tim Cook kısa süre önce Sway podcastinde otonom araçların mevcut olma fırsatından bahsetti.

CNBC’ye göre Cook, “Bence özerkliğin kendisi temel bir teknolojidir” dedi. “Biraz geri adım atarsanız, otomobil birçok yönden bir robottur. Otonom bir otomobil de bir robottur. Ve böylece özerklikle yapabileceğiniz birçok şey var. Ve Apple’ın ne yaptığını göreceğiz. Pek çok şeyi kendi içimizde araştırıyoruz. Birçoğu asla gün ışığını görmez. Ama şu aşamada bunlardan birinin gerçekleşeceğini veya gerçekleşmeyeceğini söyleyemem.”

Dahili araştırmaların yanı sıra, Apple’ın tedarikçileri ve ortaklarıyla yaptığı görüşmeler hakkında bolca haber var. Teknoloji endüstrisi devinin, LG Electronics ve Magna International arasında elektrik motorları için bir ortak girişimle anlaşma yapmaya da hazırlandığı bildiriliyordu. Görüşmelerin suya düştüğünü öğrensek de, şirket daha önce Hyundai ile de bağlantılıydı.

Apple bir EV ile karşımıza çıkarsa, bunu yapan tek akıllı telefon üreticisi olmayacak. Xiaomi ve Oppo gibi bir dizi Çinli akıllı telefon üreticisi de mobilite oyununa girme niyetlerini dile getirdi. Apple’ın 2024’ü binek araç üretimi için hedef olarak belirlediği bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!