Aston Martin, pil üreticisi Britishvolt ile görüşüyor

Aston Martin, pil üreticisi Britishvolt ile görüşüyor

Aston Martin, İngiliz pil hücresi üreticisi Britishvolt ile elektrikli spor otomobiller için pil hücrelerinin ortak geliştirilmesine ilgi gösteriyor. İlk görüşmelerin devam ettiği söyleniyor.

Britishvolt ve Aston Martin arasındaki iddia edilen görüşmeler, Britishvolt’un Aston Martin elektrikli lüks otomobilleri için özelleştirilmiş pil kapasiteleriyle ilgili. Finans haber sitesi This is Money’ye göre, bu kapsamdaki olası bir anlaşma haftalar içinde duyurulabilir. Yayın, bu bilgi için kaynak göstermiyor ve görüşmelerin hala erken bir aşamada olduğunu söylüyor.

Bu ayın başlarında Britishvolt ve Lotus, Lotus elektrikli otomobilleri için pil geliştirmek üzere bir araya geldi. Daha geçen ay Britishvolt, Northumberland’da planlanan pil hücresi fabrikası için Birleşik Krallık hükümetinin Otomotiv Dönüşüm Fonu’ndan 100 milyon sterlinlik bir hibe aldı. Finansman taahhüdü, sırayla 1,7 milyar poundluk iki yatırımın daha önünü açtı. Geçen ayın sonlarında Britishvolt, seri üretim elektrikli araçlar için yüksek nikel içerikli prototip hücrelerini daha da geliştirmek ve üretmek için Birleşik Krallık Batarya Sanayileşme Merkezi (UKBIC) ile iki yıllık, multi-milyon sterlinlik bir sözleşme imzaladı.

Bu hücreler, şirketin henüz piyasada elektrikli araçları olmadığı için Aston Martin’in de ilgisini çekebilir. İngiliz üreticinin, 2026’dan itibaren yalnızca elektrikli veya hibrit otomobil satmayı planladığı ve bu zamana kadar saf yanmalı motorları aşamalı olarak tedavülden kaldıracağı bildiriliyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!