AUDI içten yanmalı motorlardan vazgeçiyor

AUDI içten yanmalı motorlardan vazgeçiyor

Audi CEO’su Markus Duesmann, içten yanmalı motorların faydalarının artık onları geliştirme maliyetlerinden ağır basmadığını düşünüyor. Bu sebepten şirket, tüm çabalarını alternatif güç üniteleri geliştirmek için harcama kararı aldı.

Bu bilgi, Duesmann’ın Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesiyle yaptığı bir röportaj ile kamuoyuna duyuruldu. Bu doğrudan içten yanmalı Audi modellerinin ölümü anlamına gelmiyor olsa da, gelecek yeni şeylerin bir işareti kabul edilebilir.

CEO’ya göre Audi, mevcut motorlarını mümkün olduğu kadar uzun süre emisyon düzenlemelerine uyumlu tutmak için geliştirmeye devam edecek. Yine de şirket yepyeni motorlar tasarlamayacak.

Duesmann verdiği demeçte, Euro 7 emisyon standartları hakkında “teknik olarak büyük bir zorluk ve aynı zamanda çevre için çok az fayda sağlıyor” dedi. “İçten yanmalı motora aşırı kısıtlamalar getiriyor.” diye ekledi.

Henüz içten yanmalı motorların sunulmasının ne zaman duracağına dair kesin bir zaman çizelgesi yok. Daha doğrusu tüm dünya ve üreticiler için tek bir cevap yok. Her ülkede Avrupa’daki gibi şarj ağları bulunmuyor. Bu yüzden Audi içten yanmalı motorları terk etmeye anavatanından başlayacak ve muhtemelen şarj ağının yetersiz olduğu bölgelerde içten yanmalı motorları satmaya devam edecek.

Bu hareket, Mercedes’in benzer bir kararıyla örtüşüyor. CEO Markus Schafer geçtiğimiz günlerde Alman Handelsblatt’a yeni içten yanmalı motorların geliştirilmesini durduracağını söyledi.

Schäfer, “Bu durum, yatırımların büyük kısmının artık gerçekten elektromobiliteye gidebileceği anlamına geliyor” dedi.

Her iki marka da yüzünü elektrikli araçlara dönmeyi planlıyor ve Audi 2025 yılına kadar 20 elektrikli model sunmayı planlıyor. Buna yardımcı olmak için, Q4 e-tron gibi daha düşük fiyatlı EV’ler için VW’nin MEB platformunu ödünç alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!