Audi R8, Tamamen Elektrikli Bir Süper Otomobile Dönüşmeye Hazır

Audi R8, Tamamen Elektrikli Bir Süper Otomobile Dönüşmeye Hazır

Audi R8’in halefi, tamamen elektrikli bir süper otomobil olarak şekilleniyor ve 2020’lerin ortasında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

R8’in geleceğiyle ilgili spekülasyonlar, son yıllarda tamamen elektrikli yoldan geçeceğini gösteren son haberlerle yaygınlaşmıştı. Bu, Audi’nin daha geniş elektrifikasyon planlarına uyuyor ve 2026’dan itibaren EV’leri tanıtmaya başladığında markanın amiral gemisi modeli olarak konumlandırılmasına izin verecek.

Modelle ilgili teknik özellikler henüz bu aşamada bilinmiyor. Ancak Autocar, bunun Audi’nin Porsche ile birlikte geliştirdiği ve yakında Porsche Taycan ve Audi E-Tron GT’nin J1 mimarisinin yerini alacak olan SSP Sport platformuna dayanabileceğini öne sürüyor. Audi’nin elektrikli Porsche Cayman ve Boxster için geliştirilmekte olan ve pillerin koltukların arkasında dikey olarak istifleneceği elektrikli spor otomobil platformunu tercih etmesi de mümkün.

Performans sorusu da bu erken aşamada yanıtsız kalıyor. Audi büyük ihtimalle araca bir çift elektrik motoru yerleştirecek ve 637 beygir gücündeki RS E-Tron GT’den daha fazla güç üretmesini sağlayacaktır. Audi’nin diğer gelecekteki EV’lerinin beygir gücü rakamlarının önümüzdeki yıllarda büyük olasılıkla artacağı göz önüne alındığında, R8’in halefinin piyasaya 800 hp’nin üzerinde çıkması ve sonraki versiyonlarla artabilecek bir rakam olması bizi şaşırtmaz.

Autocar’a araç hakkında konuşan Audi Sport patronu Sebastian Grams, tamamen elektrikli bir R8 halefi için bastırdığını, ancak otomobilin henüz üretim için onaylanmadığını söyledi.

“Ben [bir R8 halefi] için savaşıyorum ve Audi yönetim kurulu da öyle” dedi. “Farklı tür konseptlere bakıyoruz ve yön elektriğe doğru ilerliyor. İstediğimi alırsam, sonuç elektrikli bir R8 olacak.”

R8’in geleceği ne olursa olsun, Grams, Audi’nin büyük ölçüde el yapımı olan mevcut otomobil kadar ince işçiliğe sahip olmasını sağlayacağını söyledi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!