AUDI, tamamen elektriğe geçecek

AUDI, tamamen elektriğe geçecek

Audi, elektrikli araçların içten yanmalı motorlu araçlara üstün geleceğine o kadar ikna olmuş durumda ki, 2035 yılına kadar içten yanmalı motorları devre dışı bırakmayı planlıyor. Aslında, bu tarihler hala biraz belirsiz, ancak Audi CEO’su Markus Duesmann, Almanya’nın Wirtschafts Woche’sine, planların yaklaştığını söyledi.

“Çevrenin korunması ve ekonomik başarının birlikte iyi gittiğini” söyleyen Duesmann, önümüzdeki birkaç ay içinde hedef tarihlerin açıklanmaya hazır olmasını bekliyor. Plan kapsamında, markanın hangi fabrikalarının içten yanmalı motorlu modellerden EV’lere ne zaman geçeceğini belirlenecektir.

Şirket zaten Volkswagen Grubu’na yazılım geliştirmeden sorumluydu ve Porsche ile birlikte grubun en son teknoloji EV platformunu geliştiriyor. Otomobil üreticisinin elektrikli araçlara olan bağlılığı, dizel motorlarının emisyon testleri hile yaptığının keşfedildiği 2015 Dieselgate skandalının ardından başlamıştı.

Audi halihazırda dünya çapında 17 plug-in hibrit model sunuyor ve bu yılın sonuna kadar bir sonraki EV’si e-tron GT’yi piyasaya sürmek için çalışıyor. Ayrıca markanın Çin’den de bir haber var:

Audi, Çinli First Automobile Works (FAW) ile ortaklığını derinleştirme planlarını doğruladı. Alman üretici Premium Platform Electric (PPE) mimarisini kullanarak ülkede elektrikli araçlar üretecek.

Otomobil üreticileri arasındaki güçlenen ilişki, çoğunluğu Audi ve Volkswagen Group China’ya ait olan yeni bir Audi-FAW şirketinin kurulmasına yol açtı.

Audi, bu yılın ilk çeyreğinde Çin’de PPE bazlı modelin üretimine başlayacağını söyledi. Gereken tek şey, hissedarların ve Çin otoritelerinin rızası. Audi Çin Başkanı Werner Eichhorn, “Audi ve FAW arasındaki bu derinleşmiş ortaklık, Audi için Çin’in son derece önemli pazarında bir sonraki ‘altın on yıl’ olarak yeni bir elektrifikasyon çağını müjdeliyor,” dedi.

Audi’nin PPE mimarisi, Porsche Taycan ve yakında çıkacak Audi e-tron GT tarafından kullanılan J1 platformundan farklı. Bunu kullanacak ilk üretim modelinin, 2022’de piyasaya çıkacak olan Porsche Macan’ın elektrikli bir versiyonu olacağını biliyoruz.

Audi AG Yönetim Kurulu Başkanı Markus Duesmann, “Changchun’daki yeni Audi-FAW şirketi ile Çin pazarındaki varlığımızı daha da genişletiyor ve yerel üretim yoluyla tamamen elektrikli premium araç üreticisi olarak konumumuzu güçlendiriyoruz” dedi ve ekledi: Bunu yaparken, Çin’deki Audi başarı öyküsünü sürdürüyor ve sürdürülebilir mobiliteye doğru ilerleyen Çin otomotiv endüstrisinin dönüşümünü şekillendirmeye aktif olarak yardımcı oluyoruz. ”

Audi, Çin yapımı ilk KKD modelini 2024 yılına kadar yerel olarak üretmeye başlayacağını, ancak bu yeni modelin ne olacağının henüz onaylamadığını söyledi. Çin’de üretilen modellerin farklı ülkelerde satılıp satılmayacağıysa belirsizliğini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!