Avrupa’da tescil edilen elektrikli araç sayısı dizeli solladı

Avrupa’da tescil edilen elektrikli araç sayısı dizeli solladı

2020, küresel olarak ve özellikle Avrupa’da otomobil pazarı için çalkantılı bir yıl oldu. Trafiğe kayıt ettirilen araç sayısı yılın ilk dokuz ayında% 29 düşerek 8,54 milyon adete gerilemiş olsa da, Avrupa’nın bir elektrikli araç devrimi için hazır olduğuna dair açık işaretler var.

JATO Dynamic’nin Avrupa’daki 27 pazarı için verileri, Eylül ayında tescil edilen toplam elektrikli otomobil sayısının (sadece elektrikli, şarj edilebilir hibritler, tam hibritler ve hafif hibritler dahil) dizel otomobillerin tescil sayısından daha yüksek olduğunu gösteriyor. Modern çağda ilk kez, alternatif yakıtlı araçlar iki içten yanmalı motor türünden birini geride bıraktı. Bu önemli bir değişikliğe işaret ediyor: Çok değil, sadece beş yıl önce dizel otomobiller Avrupa’da baskın bir oyuncuydu.

Genel olarak pazar, yalnızca %1,2’lik ürkek denilebilecek bir büyüme kaydederken Eylül ayındaki yaklaşık 1,3 milyon binek otomobil, büyüme oranlarında büyük farklara işaret ediyor. Benzin ve dizel otomobillere olan taleplerde çift haneli düşüşler görülüyor. Eylül 2019’da elektrikli araçların hacmi %139 artarak 327.800 adetle hem hacim hem de pazar açısından rekor olmuştu.

Aynı zamanda, motorin yakıtlı otomobillerin pazar payı Eylül ayında sadece %24,8 ile rekor derecede düşük bir seviyeye ulaştı. Tam on yıl önce, dizel otomobiller tescillerin% 50’sini oluştururken, elektrikli araçların pazar payı %1’in altındaydı.

JATO Dynamics Küresel Analisti Felipe Munoz, “İçten yanmalı motorlu araçlardan EV’lere geçiş nihayet gerçekleşiyor. Bu, büyük ölçüde hükümet politikalarına ve teşviklerine bağlı olsa da, tüketiciler de artık bu yeni teknolojileri benimsemeye hazır. “

Bu değişen manzarada, bazı OEM’ler diğerlerinden daha fazla tercih ediliyor. Örneğin Volkswagen Grubu, araç elektrifikasyonunun bu bölümünde yeni bir kahraman olmak için 2015 dizel kapısı skandalını başarıyla aşmayı başardı. Geçen ay, Alman otomobil üreticisi Avrupa’da 40.300 elektrikli araç tescil ettirerek yalnızca Toyota’nın ardından ikinci en büyük elektrikli araç satıcısı oldu ve hibrit segmentteki hakimiyetini sürdürdü. Munoz, “SUV’lerinde olduğu gibi, Volkswagen Grubu da EV patlamasına geç geldi, ancak rakip ürünlere hızla yetişiyor ve şimdi lider oluyor” dedi.

Geçtiğimiz ay hibritler ve hafif hibritler, hacimleri %124 artarak toplam EV tescillerinin %53’ünü temsil ediyordu. Toyota ve Lexus her zamanki gibi %32 pazar payı ile öndeydi. Ancak daha fazla büyüme Ford, Suzuki, Fiat ve BMW tarafından sağlandı. Çok sayıda Toyota modelinin güçlü rakamlarına ek olarak, Ford, Puma modeliyle (satışlarının %69’u hafif hibrit versiyonlardan oluşuyordu) %59’luk artış kaydederken, Fiat da 500 ve Panda (%59 satış hacmi yine hibrit) ile %41’lik artış gerçekleştirdi.

Sadece elektrikli otomobil talebi, satış rakamları %5 düşmesine rağmen Tesla tarafından domine edilirken, Volkswagen ve Renault gibi yakın rakipleri sırasıyla %352 ve %211’lik artışlar gördüler. Tüm otomobil üreticilerine bakarsak, Volkswagen Group şu anda Avrupa’nın en çok satan bataryalı elektrikli araç üreticisi olarak Tesla’nın önünde. Eylül ayında Mercedes-Benz,% 22 pazar payı ile şarj edilebilir hibrit segmentinde lider olurken, onu Volvo ve BMW izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!