AVRUPA’YA ÇİN’DEN TESLA GELECEK

AVRUPA’YA ÇİN’DEN TESLA GELECEK

Otomotiv endüstrisinin sevgilisi Tesla’nın bir sorunu var. Model Y’ye olan yoğun talep. ABD ve Kanada’da Model X’in küçük kardeşi üçüncü çeyrekte yok sattı.

Bununla birlikte, Tesla’nın Avrupa’daki Model Y ile de bir sorunu var. Bir yandan, Berlin’in güneydoğusundaki Gigafactory hala üretime başlamaya hazır değil. İkinci olarak, Avrupa’daki müşteriler de crossover’lardan yeterince yararlanamadığı için birikmiş işler büyümeye devam ediyor.

Bu koşullar ışığında Tesla, Çin yapımı Model Y’yi Gigafactory Shanghai’dan ithal etmeye karar verdi. Automotive News’e göre, Avrupa pazarına yönelik ilk otomobiller Ağustos ayında Alman müşterilere teslim edilecek. Elon Musk, Model Y’nin dünyanın o bölgesinde Model 3’ten daha fazla satma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor, ancak varsayımının yerinde olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek.

Ayrıca Palo Alto merkezli otomobil üreticisinin, Model Y ve Model 3 satışlarını üç aylık ve yıllık bazda bir araya getirdiğini ve bunun da MY’nin M3’ten daha popüler olup olmadığını anlamayı zorlaştırdığını hatırlamakta fayda var. Örneğin, 2021’in ikinci çeyreğinde, bu modellerden küresel ölçekte 199.360 teslimat ve 204.081 adet üretildi.

Tesla’nın Avrupa’da EV hakimiyeti için sıçrama tahtası olan Almanya’da, Model Y şu anda dört tekerlekten çekişli Uzun Menzil versiyonu için Eylül ayında ve dört tekerlekten çekişli Performance için 2022’nin başlarında tahmini teslim tarihleriyle listeleniyor.

Sürüş menziline gelince, 505 kilometrelik WLTP derecesi sayesinde en uygun fiyatlı model açık ara kazanan oluyor. Karşılaştırıldığında, daha hızlı Performance modeli, tam şarjla 480 kilometre kat edebiliyorç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!