Bir telekominikasyon devi daha gözünü otomotive dikti

Bir telekominikasyon devi daha gözünü otomotive dikti

Bir süredir Apple’ın bir otomobil üzerinde çalıştığını biliyoruz ve son birkaç ay içinde, Xiaomi ve Huawei dahil birkaç başka teknoloji şirketi de benzer planlarını duyurdu. Hyundai, Google’ın şu anda otomotiv endüstrisindeki genişlemeyle ilgilenmediğini iddia etse de, otomotiv sektöründeki yatırımları izleyen başka bir teknoloji firmasının daha olduğu haberini aldık.

Bu şirket; kendi otomobilini (Apple gibi) üretmek veya yeni nesil bir araca (Huawei gibi) güç sağlayan yazılım ve hizmetlerden sorumlu olmak isteyen, şu anda otomobil endüstrisi için çeşitli fikirler araştıran, Çinli telefon üreticisi OPPO.

CEO Tony Chen’in kendisinin projeye dahil olduğu söyleniyor ve bu durum projenin yüksek öncelikli bir plan olarak işaretlendiğinin teyidi sayılabilir. Ancak bu noktada, OPPO’nun hangi yöne gitmek istediği konusunda bir karar henüz verilmiş değil.

Görünüşe bakılırsa OPPO yöneticileri, Tesla’nın elektrikli araçlarında kullandığı pilleri üreten şirket olan CATL’nin temsilcileri de dahil olmak üzere bazı endüstri tedarikçileriyle çoktan bir araya geldi. Bu, OPPO’nun bir elektrikli araç yapmakla ilgilendiğini ve şirketin sunduğu en son patentlere bakılırsa, aynı zamanda otonom sürüş yeteneklerini de hedeflediğini gösteriyor gibi görünüyor.

Dolayısıyla OPPO, Apple’ınkine benzer bir yaklaşımı benimsemeye çalışıyor ve bu kesinlikle bir sürpriz değil. Çinli şirket aynı zamanda teknoloji dünyasında ve telefon pazarında da Cupertino merkezli firma ile rekabet ediyor.

OPPO’nun bugünlerde bir işe alım çılgınlığı içinde olduğuna inanılıyor ve şirket birkaç yüksek profilli mühendisi derhal bünyesine katmak istiyor. Ancak her geçen gün daha fazla teknoloji şirketi otomotiv endüstrisine göz diktiği için zorlanacaklarını söyleyebiliriz.

OPPO’nun otomobilinin ne zaman gün ışığını göreceğine dair hiçbir ayrıntı verilmedi. Ancak büyük olasılıkla şirket, aracını Apple’ın EV’si 2024 veya 2025’te tanıtılmadan önce piyasaya sürmek istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!