BMW, Balık Ağlarından Ürettiği Parçalarla Sürdürülebilirliği Destekliyor

BMW, Balık Ağlarından Ürettiği Parçalarla Sürdürülebilirliği Destekliyor

Özellikle çoğumuzun iklim değişikliğinin ve çevrenin bozulmasının etkilerini hissedebildiği günümüzde, sürdürülebilirlik herkesin aklında olması gereken bir kavram. Çoğu marka, EV’lere ve geri dönüştürülmüş malzemelere odaklanarak otomotiv endüstrisinde çevre dostu olmayı teşvik etmeye çalışıyor. Bugün BMW’nin geri dönüştürülmüş balık ağlarından yapılan parçaları nasıl uygulayacağına bakıyoruz.

2025’ten itibaren piyasaya sürülecek olan Neue Klasse’nin modellerinde, hammaddesi yaklaşık %30 oranında geri dönüştürülmüş balık ağları ve ipleri olan plastikten üretilmiş süs parçaları bulunacak. Sadece denizcilik endüstrisinin atıklarından yapılmakla kalmamakla birlikte, aynı zamanda ortaya çıkan bileşenler, geleneksel plastik muadillerine kıyasla %25 daha düşük karbon ayak izine sahiptir.

Bu geri dönüşüm biçimi, okyanus kirliliğine karşı koyarken aynı zamanda petrol bazlı birincil plastiklere olan ihtiyacı da azaltır.

BMW iX ve yeni BMW X1, paspasları için geri dönüştürülmüş naylondan yapılmış sentetik iplik kullanıyor. Bu malzeme Econyl olarak da biliniyor ve atılan balık ağlarından, aşınmış zemin kaplamalarından ve plastik üretiminden kalan atıklardan üretiliyor.

BMW Group, denizcilikte plastik geri dönüşümünü bir sonraki seviyeye taşımak amacıyla Danimarkalı Plastix şirketiyle de ortaklık kurdu.

Plastik granüller, yenilikçi bir süreçle balık ağlarından ve halatlardan üretilir. Bu süreçte çığır açan şey ise, enjeksiyon kalıplama sürecinde geri dönüştürülmüş malzeme kullanma olasılığıdır. Şimdiye kadar, denizcilik plastiği, yeni araç bileşenleri için elyaf şeklinde kullanılıyordu.

Bu gelişme, otomotiv endüstrisinde geri dönüştürülmüş plastik kullanımı için yeni fırsatlar sunuyor. Neue Klasse modelleri, araçlarının görünen ve görünmeyen alanlarında enjeksiyon kalıplama işlemi kullanılarak üretilen trim parçaları kullanacak.

BMW Group, 2030 yılına kadar termoplastiklerdeki ikincil malzemelerin oranını %20’den ortalama %40’a çıkarma hedefi belirledi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!