BMW, Çölle Mücadeleye Hazır Elektrikli Prototipi Dune Taxi’yi Tanıttı

BMW, Çölle Mücadeleye Hazır Elektrikli Prototipi Dune Taxi’yi Tanıttı

BMW, Dune Taxi adlı tamamen elektrikli yeni bir arazi aracı prototipini içeren bir YouTube videosu yayınladı. Asfalt yolların üstesinden kolayca geliyor gibi görünse de, yaratılış amacı kesinlikle arazi kullanımı için. Sadece göz alıcı bir tasarıma sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda bazı güçlü sürüş özellikleri de dikkat çekiyor.

Yeni video, Madelyn Cline’ın çölü tozu dumana katmadan önce ralli şampiyonası pilotu Abdo Feghali tarafından Dune Taxi’sini çevirmesiyle başlıyor.

BMW herhangi bir ekstra ayrıntı paylaşmadığı için Dune Taxi’nin arkasındaki amacın ne olduğundan emin değiliz. Araç, Dakar Rallisi’nde göreceğimiz türden bir şeye benziyor, bu yüzden belki BMW tamamen elektrikli bir ralli yarışçısı yaratmayı düşünüyor olabilir. Alman üreticinin şu anda kaç farklı EV ürettiği göz önüne alındığında, elektrikli araçlarını farklı motor sporlarında ilerletmeye çalışmaları sürpriz olmaz. Dakar, şirketin araçlarını zorlu koşullarda test etmesi için de mükemmel bir fırsat.

O halde size araba hakkında bildiklerimizi anlatalım: Bavaryalı üreticiye göre Dune Taxi, BMW, BMW I ve BMW X’te kullanılan teknolojileri bir araya getiriyor. Gövdesi NFRP’den (Doğal Elyaf Takviyeli Polimer) imal edilmiştir. Gücünüyse 400 kW (536 HP) ve etkileyici 1.000 Nm üreten çift elektrik motoruyla sağlıyor. 400 mm süspansiyon mesafesi ile Dune Taxi, kum tepelerinde zorlu keşifler yapmaya hazır görünüyor.

Videonun ilerleyen bölümlerinde Red Bull Drift Brothers, çöle hazır X6 M’leriyle ortaya çıkıyorlar ve kumda drift yaparak eğleniyorlar. Aynı zamanda karşımıza çıkıp yeteneklerini gösteren bir iX de var.

Bu videonun ne anlama geldiğinden tam olarak emin değiliz ama izlemesi güzel ve bu yeni makine ilgimizi çekti. Gözlerimizi dört açacağız ve BMW’nin yakında bize Dune Taxi hakkında daha fazla ayrıntı verip vermeyeceğini göreceğiz.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!