BMW iX nihayet tanıtıldı

BMW iX nihayet tanıtıldı

BMW bugün merakla beklenen tamamen elektrikli SUV’unun perdelerini kaldırdı ve sonunda adını da öğrenmiş olduk.

Daha önce iNext olarak anılan SUV, markanın büyüyen elektrikli SUV serisindeki önemini vurgulamak için basitçe BMW iX olarak adlandırılacak. Elektrifikasyon, otomatik sürüş ve bağlanabilirlik alanlarındaki en son yenilikleri bir araya getiren BMW iX, aynı zamanda markanın teknolojik bakımdan da amiral gemisi olacak

BMW, bunu göz önünde bulundurarak, iX’in tasarımının içten dışa geliştirildiğini ve ana hedefin “sürücüler ve yolcular için yaşam kalitesi ve refah sağlamak” olduğunu söylüyor.

Unutmayın ki, bu durum dış tasarımın sonradan düşünüldüğü anlamına gelmiyor. Dışarıdan bakıldığında, BMW’nin SAV olarak adlandırdığı karakterindeki güçlü proporsiyonları yeniden hayal ettiği söyleniyor. Elektrikli SUV, uzunluk ve genişlik bakımından bir BMW X5 ile karşılaştırılabilir, ancak akan tavan çizgisi sayesinde X6 ile neredeyse aynı yüksekliğe sahiptir.

Öne çıkan özellikler arasında, kamera teknolojisi, radar işlevleri ve diğer sensörler, genişletilmiş tekerlek kemerleri, “kesintili” D sütunları, düz kapı kolları, çerçevesiz yan camlar ve ince yatay LED ışıkları barındıran devasa kapalı böbrek ızgaraları yer alır.

Bir başka ilginç ayrıntı da, tüm arka kısım boyunca uzanan bagaj kapağı. Tüm bu unsurlar cömertçe şekillendirilmiş yüzeyler ve keskin çizgilerle bir araya gelerek heybetli bir gövde tasarımı oluşturuyor.

Kabine geçerken BMW, iX’in entegre koltuk başlıklarına sahip yeni geliştirilmiş koltuklar, “olağanüstü geniş” panoramik cam tavan, yüksek kaliteli malzemeler ve yüksek düzeyde ferahlık sunan salon benzeri bir ambiyans sunduğunu söylüyor.

Tasarımcılar, gösterge paneli ve bilgi-eğlence ekranını tek bir öğede birleştiren kavisli geniş bir ekranın hakim olduğu gösterge paneli ile minimalist bir yaklaşım benimsemiş. Altıgen direksiyon simidi de göz ardı edilememeli.

Ve nihayet, iki elektrik motorundan, güç kontrol ünitesinden, hızlı şarj teknolojisinden ve yüksek voltajlı bataryadan oluşan beşinci nesil BMW eDrive teknolojisine sahip çok önemli bir güç ünitesine ulaşıyoruz.

Nadir toprak elementleri olarak bilinen kritik hammaddeler kullanılmadan sürdürülebilir şekilde üretilen güç ünitesi, 503 hp üzerinde bir maksimum güç değerine sahip. BMW’ye göre bu, BMW iX’i 5,0 saniyenin altında 0’dan 100 km/sa hıza çıkarmak için yeterli olacaktır.

Motorlar, brüt kapasitesi 100 kWh’den fazla olan bir batarya tarafından destekleniyor. Bu batarya paketi, WLTP döngüsünde 600 km’den fazla menzile olanak tanımakta. BMW, WLTP test döngüsünde 100 km’de 21 kWh’nin altında “olağanüstü düşük” bir kombine elektrik tüketimini hedefliyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!