BMW, steyşın M5’e bir şans daha verecek

BMW, steyşın M5’e bir şans daha verecek

G87, büyük patron Frank van Meel’e göre elektrifikasyonsuz son BMW M modeli olacak. Başka bir deyişle XM’den sonraki her yeni BMW M modeli, G90 da dahil olmak üzere bir şekilde elektrik yardımı alacak.

Yeni nesil M5, grubun en performans odaklı 5 Serisi olarak 2024’te piyasaya sürülecek. Bimmerpost forumunun kullanıcısı ve uzun süredir destekçisi olan ynguldyn’e göre, yüksek performanslı sedanın Temmuz 2024’te üretime başlaması bekleniyor. Tartışmalı XM’nin S68 hibritleştirilmiş V8’i bu uygulama için en olası aday.

S68, BMW M için tamamen yeni bir motor. V dizilimli silindirlerin içine yerleştirilmiş güncellenmiş turbolardan elektrikli VANOS’a kadar beğenilecek çok şey var. Küçük bir elektrik motoru görünümünde 48 voltluk hafif hibridizasyon ile X7 M60i’de tanıtılan S68, büyük olasılıkla BMW M’nin son V8’i.

Bir plug-in hibrit olan XM, yaklaşık 650 beygir gücü ve 800 Nm tork sunuyor. İlk hibride özgü M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi M5’e taşınacak ve ynguldyn ayrıca G99’un yaklaşmakta olan M5 Touring’in kod adı olduğunu belirtiyor.

Uzun tavanlı steyşın model için bu aşamada “gerçek” denebilir. Eğer son dakikada önü kesilmezse, büyük olasılıkla 2025 modeli olarak Kasım 2024’te üretimine başlanacak.

Gerçek ya da değil, BMW M’nin iki yıldır aklında bir M5 Touring olduğu oldukça açık. Daha spesifik olarak, M3 Touring’in büyük beğeni topladığının doğrulandığı Ağustos 2020’den bu yana markanın bu yöndeki çabaları görülebiliyor. Ancak M3 Touring’in aksine M5 Touring aynı derecede bir yenilik değil çünkü BMW M bunu daha önce yapmıştı.

E34, 1992 yılında, o dönem için çok uygun bir motor olan kaputun altında atmosferik altı silindirli motorla tanıtıldı. Bir V8 motorlu halefi değerlendirildi, ancak hiçbir zaman hayata geçmedi. Bavyeralı otomobil üreticisi daha sonra M5 Touring’i V10 motorlu bir aile aracı kılığında hayata geçirdi ve E61 ile 1.000 ünitenin üzerinde bir üretim adedine sahip oldu.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!