Boğa yuvadan ayrılıyor mu?

Boğa yuvadan ayrılıyor mu?

Volkswagen Grubu, İtalyan süper otomobil markası Lamborghini için büyük bir teklif aldı. Londra merkezli bir yatırım grubu, Volkswagen Grubunu çok az kişinin reddedebileceği bir teklif yapmak için Zürih merkezli bir holding şirketi kurdu. Quantum Group AG olarak adlandırılan bu konsorsiyum, Alman üreticiye 7.5 milyar Euro’luk bir teklif yaptı.

Teklif, diğer birçok belgeyle birlikte İngiliz Autocar’ın radarına takıldı ve Quantum Group AG’nin, Piech Automotive’in kurucularından biri olan Rea Stark tarafından temsil edildiği bildirildi.

Şirket, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan ve yöneticileri Anton Piëch (eski VW yöneticisi ve Dieselgate mimarı Ferdinand Piëch’in oğlu) ile eski Porsche ve VW başkanı Matthias Müller’in arasında yer alan Piech Mark Zero GT’nin arkasındaydı. Kendilerinin şu anda satın alma teklifine dahil olup olmadıkları bilinmemekle birlikte, ortaya çıkardıkları otomobilin tam dolu bir bataryayla 500 km gidebilmesi ve beş dakikadan daha kısa bir süre içinde %80’e kadar şarj edebilmesi gerekiyordu.

Teklifin henüz çok erken aşamalarında olmasına rağmen, ilk aşamada VW’den ret cevap geldi. Autonews bugün VW Grubu’nun “Lamborghini’nin satılık olmadığı” haberini yayınladı.

Yine de Quantum Group AG’nin planlarından bahsedelim. Kendileri Lamborghini elektrifikasyonu için farklı bir plana sahip gibi görünüyor. Vizyonu kapsamında marka, “yeni temiz aktarma organları teknolojilerini tutarlı bir şekilde uygulayarak yeniliğin öncüsü” olacaktı.

Grup niyet mektubunda, Audi’yle önümüzdeki beş yıl için bir tedarik anlaşmasının yanı sıra fikri mülkiyetin paylaşımını da teklif etti. Grup ayrıca batarya hücreleri ve paketleri üretmek için Almanya merkezli bir Gelişmiş Otomotiv İnovasyon Merkezi kurmayı planlıyor.

Lamborghini’deki personele ayrıca istihdam garantisi verilecek. Şirket ayrıca “EV çözümü” olarak adlandırdığı planın gerçekleşmesinin ardından üretimi artırmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!