Bugatti’den tek üretimlik Chiron Profilée

Bugatti’den tek üretimlik Chiron Profilée

Bugatti’nin duyulan saygıyı hak ettiği aşikar. Tek platformunun ve motorunun zekice ve dikkatli bir şekilde yönlendirilmesiyle, Chiron’u dünyanın en hızlı otomobiline (Super Sport 300+), beklenmedik bir pist günü silahına (Pur Sport), 1990’ların süper otomobil ikonuna (Centodieci) bir saygı duruşuna ve gezegende en arzu edilen üstü açılan otomobiline (W16 Mistral) dönüştürmeyi başardılar. Ancak yine de müşteriler daha fazlasını istiyordu ve Bugatti’ye göre, istedikleri şey burada gördüğünüz Chiron Profilée.

Profilée, potansiyel Bugatti sahiplerinin lüks otomobil üreticisinden yol tutuş odaklı Chiron Pur Sport’un yol tutuşu ve hızlı vites oranlarına sahip, ancak PS’nin sabit arka kanadından vazgeçen daha klas bir gövdeye sahip bir otomobil istemesi nedeniyle ortaya çıktı. Bu harcama düzeyinde, müşteri her zaman haklıdır ve Bugatti, felaket patlak verene kadar mecbur kalmaya hazırdı. Pur Sport inanılmaz derecede popüler oldu, 60 adetlik satış hızla tükendi ve Bugatti’nin tüm Chiron programı için belirlediği kendi kendine koyduğu maksimum 500 adetlik limiti aşmadan Profilée’yi üretime sokması için boş bir kapasite bırakmadı.

Bu görmüş olduğunuz Bugatti modeli 1 Şubat’ta RM Sotheby’s aracılığıyla hayır kurumu için açık artırmaya çıkarılacak ve var olan tek Chiron Profilée modeli olacak.

Adını süslü bir tatlıdan değil, Jean Bugatti’nin ayırt edici silüetleri nedeniyle aynı etikete sahip Type 46 ve 50 arabalarının onuruna alan Profilée’nin imzası, yakışıklı bir görüntü de oluşturan hidrolik arka kanattır. Pur Sport’taki sabit spoylerin yerini alır ve hem bastırma kuvveti sağlamak hem de motor bölmesinden sıcak hava çekmek için tasarlanmıştır.

Yine de iki otomobil de aynı yüzü paylaşıyor. Her ikisi de büyük at nalı ızgaranın her iki yanında geniş alçak hava girişlerine sahip, ancak Profilée’nin zarif Argent Atlantique mavi boyasını giyen başka bir Chiron bulamazsınız. Gövdenin alt bölümü, tasarımı yine bu Chiron özel etkinliğine özel olan jantların bazı kısımlarında kopyalanan bir renk olan Bugatti Blu Royal ile renklendirilmiş açık karbon fiberle tamamlandı. Profilée aynı zamanda, kapı kaplamalarında ve orta tünelde görülebilen toplam 2.500 m uzunluğundaki deri şeritlerden oluşan dokuma deri kaplama iç mekana sahip ilk Chiron’dur.

Bu iç kaplama, kabine Alcantara kaplı, piste hazır Pur Sport’tan çok farklı bir görünüm kazandırıyor, ancak her iki otomobil de Chiron’un çevikliğini artırmayı amaçlayan şasi ayarlamalarına sahip olduğundan, derinin altında daha yakın bir akrabalık var. Profilée’nin yayları, Chiron Sport’un yaylarına göre yüzde 10 daha sert ve arka aks, viraj tutuşunu iyileştirmek için yüzde 50 daha fazla negatif kamber işlevi görüyor.

Azami hız “yalnızca” 380 km/s ile sınırlı olsa da, yine de Pur Sport’un sunduğu 350 km/s hızdan daha iyidir. Sıfırdan 100 km/s’ye ulaşmak 2,3 saniye sürüyor ve sıfırdan 200 km/s’ye ulaşmak da 5,5 saniyede gerçekleşiyor.

Pur Sport gibi, Profilée de bu sayıları Super Sport ve Centodieci’de bulunan 1.600 hp yerine Chiron tabanına takılan aynı 1.500 hp’lik dört turbo beslemeli W16 motoru kullanarak elde ediyor. Bu otomobillerin her ikisi de daha uzun vitesleri nedeniyle daha yavaş hızlanıyorlar ve hatta rekor kıran 300+ bile 240 km/s’yi geçene kadar Profilée’nin gerisinde kalıyor.

Bugatti’nin açıklamadığı tek şey, Profileé’nin ağırlığı. Pur Sport, stok Chiron’dan 50 kg daha hafifti, ancak bunun çoğu, hiçbiri lüks düşkünü kardeşinde bulunmayan sabit kanadı ve hileli karbon jantlardan kaynaklanıyordu.

Fiyata gelince, teklif verenlerin 1 Şubat’ta çekiç düşmeden önce ne kadar şampanya içtiğine bağlı. Büyük bir meblağ olacağını varsaymak zor değil.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!