Cadillac, yeni Hypercar sınıfında yarışacak Project GTP Hypercar’ı tanıttı

Cadillac, yeni Hypercar sınıfında yarışacak Project GTP Hypercar’ı tanıttı

Geçtiğimiz hafta sonu koşulan dünyanın en ünlü dayanıklılık yarışı 24 Saat Le Mans’ın hemen öncesinde Cadillac, 2023’te hem IMSA hem de WEC’de yarışacak olan Project GTP Hypercar ile global yarış serilerine dönüşünü duyurdu.

Otomobil, eski DPi sınıfının yerini alan yeni GTP prototip sınıfında IMSA Şampiyonası’nda yarışacak ve LMH sınıfı ile birlikte eski LMP1 otomobillerinin yerini alan WEC’de LMDh sınıfında yarışacak. GTP Hypercar Project, Cadillac ve yarış otomobili gurusu Dallara tarafından ortaklaşa geliştirildi. Gücünüyse standart olan LMDh hibrit sistemle desteklenen yeni bir 5.5L DOHC V8 motordan alacak.

GM, yolda giden bir araca herhangi bir benzerlik taşıması gerekmeyen bir prototip otomobil olmasına rağmen diğer birçok fabrika destekli prototip otomobilde olduğu gibi, bir Cadillac olarak anında tanınan bir tasarım yaratmak istedi. Bunu, kendilerine özgü dikey aydınlatmanın yanı sıra, burun kısmında Cadillac arması ile tamamlayarak başardılar.

Cadillac’ın önde gelen gövde tasarımcısı Chris Mikalauskas, “GTP Hypercar Project, biçim ve işlevin benzersiz bir birleşimi ve Cadillac’ın gelecekteki performans estetiğini sergiliyor” dedi. “Gelecekteki bir yarış otomobilinden muhteşem üretim araçlarına kadar daha pek çok ürünümüz var.”

Cadillac, 2017’den beri IMSA şampiyonasında DPi-VR ile Amerikan spor otomobil yarışlarında yarışıyor ve bu yeni otomobil 2023’te de pistlerde olmaya devam edecek. Ancak otomobil üreticisi 20 yıl WEC’de (Le Mans dahil) yarışmanın ardından ilk kez global yarış pistlerine geri dönmeyi planlıyor.

Bununla ilgili yorum yapan GM’nin spor otomobil yarışları program yöneticisi Laura Wontrop Klauser şunları söyledi: “Le Mans’da genel klasman galibiyeti için Cadillac gibi ikonik bir Amerikan markasıyla yarışmak bir onurdur. Tüm ekip, uluslararası alanda ve dünyanın en zorlu yarışında en iyilere karşı yarışarak Cadillac’ın yarış mirasını oluşturmaya devam etmekten heyecan duyuyor.”

Project GTP Hypercar bu yaz testlerden geçecek ve ilk yarışı Ocak 2023’te Daytona’da koşulacak Rolex 24 olacak.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!