Carlex Design, Jaguar XJ Coupé ile restomod diyarına katılıyor

Carlex Design, Jaguar XJ Coupé ile restomod diyarına katılıyor

Modern altyapıya sahip klasik otomobillere olan talep, giderek daha fazla şirketin kendi restomod projelerini ortaya çıkarmasına neden oldu. Bu bağlamda, Polonyalı modifiye şirketi Carlex Design, Jaguar XJ Coupé’nin büyük ölçüde değiştirilmiş ve modern dokunuşlarla geliştirilmiş bir versiyonu olan XJC’nin görüntülerini yayınladı.

Jaguar’ın amiral gemisi sedanının iki kapılı modeli ilk kez 1973’te XJ Series II’yi baz alarak tanıtıldı. 1975 ve 1978 yılları arasında İngiliz şirketi, şimdiye kadarki en seksi XJ’lerden biri olarak kabul edilen otomobilden toplam 10.487 adet üretti.

Carlex, 2017’de XJ-C’nin orijinal tasarımına sadık kalarak daha muhafazakar, makyajlı bir versiyonunu sundukları için araca yabancı değil. Ancak bu sefer modifiye firması, orijinalcileri pek memnun etmeyecek iddialı görsel modifikasyonları seçtiği için işler oldukça farklı.

XJ-C’nin her iki aksında da özel jantlar ve performans lastikleri ile boyutları büyüyen devasa tekerlekleri kaplayan geniş çamurluklar bulunuyor. Yeni bir süspansiyon, ön ve arka iz genişliği artan otomobili yere yaklaştırıyor ve agresif bir duruş sağlıyor. Önde yeniden tasarlanmış bir ızgara ve daha aşağıda konumlandırılan hava girişi, türbin temalı LED farlar ve gövde renginde daha ince bir ön tampon var.

Arka kısımda ise tampondan kurtulurken, karartılmış arka lambalar ve dörtlü egzoz borularını barındıran bir difüzör ile donatılmış. Otomobil, otomobilin imza vinil tavanından mahrum olarak İngiliz Yarış Yeşili renginde boyanmış, motor kaputunda ve bagajda ise krom dokunuşlara yer verilmiş.

Herhangi bir plastik bileşen kullanılmadan tamamen yenilenen kabine, elde eskitilmiş kahverengi kaliteli deri döşeme, egzotik ahşap ve metal süslemeler hakim. Gösterge paneli, koltuklar ve direksiyon simidi gibi metal parçaların çoğu yeni gibi görünse de Carlex, retro dokunuşlu gösterge paneline herhangi bir ekran eklemedi. Son olarak, koltukların arkasındaki viraj çubuğu da hem görsel olarak dikkat çeker, hem de gövde sertliğine yardımcı olur.

Orijinal XJ Coupé ya 4.2 litrelik altı silindirli ya da 5.3 litrelik V12 motor ile mevcutken, Carlex, XJC’yi 400 hp üreten çok daha güçlü bir V8 motorla donatmış. Menşei bilinmeyen bu motor, gücü arka aksa gönderen yeni bir şanzıman ile eşleştirilmiş. Ayrıca, pürüzsüz ve konforlu sürüşü bozmadan yol tutuş yeteneklerini geliştiren modern frenler ve süspansiyon kurulumu da mevcut.

Carlex, açıklanmayan bir fiyatla satılan ilk üç otomobil üzerinde çalışmaya başladı bile. Şirket, klasik otomobil modifikasyonlarına odaklanan Carlex Jewel markası altında her yıl birkaç dönüşüm gerçekleştirecek.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!