Chrysler, Stellantıs’in kaybedeni mi olacak?

Chrysler, Stellantıs’in kaybedeni mi olacak?

Hissedarlar dün Fiat Chrysler Automobiles ve Groupe PSA arasındaki birleşmeyi onayladı ve sürecin 16 Ocak’ta tamamlanması bekleniyor.

Bu gerçekleştiğinde, Stellantis ana akımdan lüks ve performansa kadar değişen 14 markaya sahip olacağı için dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olacak.

Ancak, tüm markalar bu durumdan eşit şekilde faydalanamayacak ve ufukta kesintilerin olduğuna dair spekülasyonlar var. Henüz hiçbir şey resmi olmasa da, Associated Press, Chrysler’ın topun ucunda olabileceğini söyledi.

Her ne kadar FCA isminin C harfi olarak önemli bir bileşeni gibi görünse de, şu an yalnızca Pacifica, Voyager ve 300’ü sattığı için “o eski halinden eser yok şimdi.” Dahası, Pacifica ve Voyager aslında aynı otomobil ve kolayca Dodge Caravan ve Grand Caravan olarak yeniden markalaştırılabilir.

Ayrıca Chrysler satışlarının 200 gibi modellerin kesilmesiyle önemli ölçüde düştüğünü de belirtmemiz gerekir. Marka, 2015 yılına kadar ABD’de 324.846 araç satarken, bu sayı 2019’da 126.971 adede düşmüştü.

Chrysler’ı öldürmek talihsiz bir durum olsa da az önce saydığımız sebeplerden ötürü anlaşılabilir. Fakat bizce Stellantis muhtemelen önce Avrupa meselelerini ele alacak. Bu yorumumuzun sebebiyse Avrupa’nın FCA ve PSA modellerinin en çok kesiştiği ve Fiat’ın para kaybettiği bölge olması.

Hatırlatacak olursak Stellantis; Abarth, Fiat, Lancia, Citroën, DS, Peugeot, Opel ve Vauxhall dahil olmak üzere sekiz Avrupa odaklı markaya sahip olacak. Bu sayı çok fazla ve Lancia, İtalya’da yalnızca yaşlanan Ypsilon’u sattığı için en zayıf halka. Diğer yandan buna rağmen ülkenin en çok satan araçlarından biri.

Bazı markalar ortadan kaldırılabilirken, en büyük kesintiler iş gücü bazlı olabilir. Bazı tesisler yeterince kullanılmıyor ve analistler Stellantis’in Paris, Torino ve Rodelsheim’da olmak üzere üç farklı mühendislik merkezini açık tutacağından şüphe ediyor.

Sanıyoruz ki bu birleşmeden en az etkilenen marka Jeep olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!