Cobra efsanesi geri dönüyor

Cobra efsanesi geri dönüyor

1901’de, yaklaşık 122 yıl önce, Weller kardeşler İngiltere’nin en eski aktif araç üreticisi olan AC Cars’ın temellerini atıyorlardı. İlk aracını 1903 yılında üreten firma aynı zamanda ikonik Shelby Cobra’nın da ebeveyni olmasıyla, küçük satış rakamlarına rağmen otomotiv tarihinde ayrı bir önemli değer olmaya hak kazandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu arada bir hatırlatma olarak, AC Ace ilk olarak yaklaşık 70 yıl önce, 1953’te piyasaya sürüldü ve ardından “Ford V8’i bünyesine katmak ve efsanelerin AC Cobra’sı olmak” için temel oluşturdu.

Şirkete göre şimdi spor otomobil ayrıcalığının yeni bir bölümü için doğru zaman. Bu nedenle AC Cars, 2023 baharında tanıtılacak bir model olan Cobra GT roadster’ın ilk ayrıntılarını ve kara teaser fotoğraflarını yayınladı ve şu anda ‘sadece’ 2.500 £ ile rezervasyonlara açıldı.

Şu anda 2023 AC Cars Cobra GT roadster hakkında “resmi tanıtımı” için önümüzdeki bahara kadar beklememiz gerektiği dışında konuşacak pek bir şey yok. İngiliz otomobil üreticisi, “61 yaşındaki model için tasarımda bir devrim” ile otomobilin bugüne kadarki en gelişmiş enkarnasyonuna dönüşecek olsa da, kusursuz Cobra profilinin korunacağına söz veriyor.

AC Cars ayrıca üç yıl önce başlayan ve nihayetinde “hız, çeviklik ve dengeyi konfor ve pratiklikle birleştiren gerçek bir grand tourer” ortaya koymayı amaçlayan bir araştırma ve geliştirme sürecinden bahsediyor. Aynı zamanda, “şirketin araçları için Avrupa üretiminin geri dönüşünü müjdelerken” “yeni bir incelik düzeyi” sunmaya hazır olacak.

Endişelenmeyin, münhasırlık hala gıpta ile bakılan bir varlık olmaya devam ediyor. bu yüzden hala sınırlı seri bir spor otomobil görüyoruz ve alüminyum uzay çerçeveli şasi, karbon fiber kompozit gövde ve bir dizi yüksek hızlı viraj alma keyfi sunacak çünkü Uzun kaputun altında 654’e kadar beygir gücü bulunacak! Süreçteki ortaklar arasında İtalya’dan Icona Design Group ve Cecomp Spa yer alıyor, ancak konu beygir gücü olduğunda Cobra GT roadster Amerikan ruhuna sadık kalacak.

Yalnızca en üst sürüm için olsa da, ilk teknik özellikleri biliyoruz. Bu, altı vitesli manuel veya on vitesli otomatik şanzıman seçeneğiyle birlikte 654 hp güç ve 780 Nm torka kadar iyi bir V8 motorla donatılacak. Ve kantarda 1.500 kg’ın altında kalacak hafif bir arabaya güç verecek. Bunun tek bir anlamı olabilir: 3,6 saniye gibi kısa bir sürede sıfırdan 100 km/s hıza ulaşan bir otomobil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!