DEFENDER’A BMW MOTORLU SVR VERSİYON GELEBİLİR

DEFENDER’A BMW MOTORLU SVR VERSİYON GELEBİLİR

Yepyeni Defender monokok gövdesiyle karşımıza çıkmadan çok önce, dedikodu kazanı BMW söylentileriyle doluydu. Ancak çok uzun zaman geçmesine rağmen, lüks arazi aracının kaputunun altında hâlâ Bavyera V8 yok.

Ancak söylentilerin tamamen saçma olduğu söylenemez, çünkü İngiliz ve Alman şirketleri bir zamanlar en iyi arkadaşlardı. BMW, 1994 yılında Rover Group’u satın aldı, üçüncü nesil Range Rover’ı geliştirmek için çok para harcadı, ardından 2000 yılında milyarlarca Euro’luk zarar nedeniyle grubu dağıttı.

Kod adı L322 olan üçüncü nesil Range Rover, Alman üretici tarafından geliştirilen ve sağlanan birçok elektronik ve iki motor seçeneğine sahiptir. Yine de İngiliz-Alman işbirliği burada bitmiyor. Otomobil üreticileri, elektrikli tahrik üniteleri geliştirmek için Haziran 2019’da el ele verdi ve BMW, ölçek ekonomilerini ilerletebilmek adına daha fazla işbirliğine açık.

Bu koşullar göz önüne alındığında, Motor Trend eski bir söylentinin küllerini yeniden alevlendirdi. Bahsi geçen yayın, önümüzdeki yıl tanıtılacak Land Rover Defender SVR’ın çift turbo V8 motorla, büyük olasılıkla M5’teki S63 kodlu üniteyle geleceğini iddia etti. Başka bir olasılık, S63’ün bir evrimi olduğu varsayılan S68 kılığında geliyor. Peki bu söylentinin aslı var mı?

Bizce yok. Henüz Defender SVR’ın ne ipucu var ne teaser görüntüsü. Tek bir casus fotoğrafı bile yok. Defender’ın kaputunun altında halihazırda biraz eski olsa da süperşarjlı 5.0 litrelik bir bir V8’i var.

Dahası da var; Jaguar Land Rover’ın yeni başkanı, Jaguar’ın 2025’e kadar elektrikli olacağını, Land Rover’ın ise 2026’ya kadar beş bataryalı elektrikli aracı piyasaya süreceğini söyledi. 2030’a gelindiğinde, her Land Rover aracı – Defender dahil – ya elektrikli olacak ya da bir BEV seçeneğine sahip olacak.

Ne yazık ki, BMW motoru ile çalışan Defender SVR çılgın bir hayal gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!