Dünyanın En Hızlı SUV’si Aston Martin DBX707 Resmi Olarak Tanıtıldı,

Dünyanın En Hızlı SUV’si Aston Martin DBX707 Resmi Olarak Tanıtıldı,

Dünyanın en güçlü lüks SUV unvanı şimdi Aston Martin DBX707’nin elinde. İngiliz marka bugün SUV’sinin yeni versiyonunu tanıttı. Otomobil V12 beklentilerimizin aksine 707 hp ve 900 Nm üreten 4.0 litrelik bir V8 ile geliyor.

DBX707’yi daha büyük bir ön ızgara, yeni bir DRL imzası ve ön tamponda ayrıca fren soğutma kanallarını da entegre eden bir dizi hava girişi ile birlikte geldiği için kolayca görebilirsiniz. Ön tampon altı eki de normal DBX’ten farklı bir profile sahip. Ön ızgara, bölünmüş altı yatay çubuklu saten krom kaplamaya sahiptir ve arkalarında çift kanat logosu var. Nereye bakacağınızı biliyorsanız, piramidin zirvesindeki DBX’i uzaktan tespit etmek kolay olacaktır.

DBX707’nin arkası, tavan spoylerine entegre edilmiş yeni bir bagaj spoylerinin yanı sıra yeni dörtlü egzoza uygun daha büyük bir arka difüzör ile birlikte geliyor. Tampon da uygun şekilde geliştirildi ve hatta çamurluk havalandırmalarını bile içeriyor.

DBX’in daha güçlü versiyonunun uzun bir süredir üzerinde çalışılıyor ve iki hafta önce çok fazla ayrıntı olmadan ilk kez takdim edilmişti. Şimdi elimizdeki görsel ayrıntılar sayesinde de Aston Martin’in DBX707 ile tam olarak ne yapmak istediğini biliyoruz. Gaydon’lı üretici, şimdiye kadar yapılmış en iyi yol tutuşu sağlayan, en güçlü ve en hızlı SUV’yi inşa etmek için yola çıktı.

Çift turboşarjlı V8 ünitesi şimdi, mühendislerin daha fazla güç ve torku “özgürleştirmesine” izin veren özel bir kalibrasyonun yanı sıra rulmanlı turbolarla birlikte geliyor.

Bu üniteyle eşleşen dokuz vitesli otomatik şanzıman, “ıslak” kavramalara sahip; bu, soğutma amacıyla sıvı içinde tuttukları anlamına gelir ve bu da, normal bir tork konvertörüne kıyasla artan tork yükünü idare ederken soğutmayı desteklemek için de kullanılır.

DBX üzerindeki güç ve tork artışının 157 hp ve 200 Nm olduğunu hatırlatalım ki, bu rakam bazı binek otomobillerin ürettikleri güçten bile daha fazla. Aradaki fark, DBX707’yi bugün piyasadaki en güçlü SUV yapmak için yeterli ve aynı zamanda 3,3 saniyelik 0-100 km/s süresiyle de segmentinin en hızlısı.

DBX707’nin azami hızı 310 km/s iken 0’dan 160 km/s hıza 7,4 saniyede ulaşıyor. Yakıt ekonomisi, kombine WTLP döngüsünde 14,4 litre/100 km.

Aston Martin, DBX707 ile DBX’in süspansiyonunda da değişiklikler yaptı. Amortisörleri farklı bileşenlerle gelirken, yayları da gövde kontrolünü ve direksiyon tepkisini iyileştirmek için yeniden kalibre edildi. Daha iyi direksiyon hissi sağlamak amacıyla elektronik direksiyon sistemine daha fazla kalibrasyon yapıldı. Havalı süspansiyon sistemi, öncekiyle aynı mimarinin yanı sıra üç hacimli hava odalarına sahip olmaya devam ediyor, ancak DBX707’nin şasisi özel bir ayarla geliyor.

DBX707 standart olarak 22 inç jantlar ve lastiklerle birlikte geliyor. Elmas kesim vurgularla dokulu siyah veya saten siyah olarak alınabilen isteğe bağlı 23 inçlik bir jant seçeneği de mevcut. Aston Martin, daha büyük tekerleklerin daha iyi “birincil gövde kontrolü” ile birlikte gelişmiş direksiyon tepkisi sağladığı için dinamik faydalar sağladığını açıklıyor. İngilizler ayrıca iyileştirilmiş tur sürelerinden bahsediyor, ancak bu konuda herhangi bir veri paylaşılmadı.

İçeride, Aston Martin DBX707 bilgi-eğlence sisteminde karmaşık şekilde menüler içinde aramak yerine yukarıda açıklanan yeni sürüş modu seçim anahtarlarına sahip revize edilmiş bir alt konsol ile birlikte geliyor. Sürücü ayrıca süspansiyon moduna, ESP’ye, manuel vites seçme moduna ve ayrıca Sport modunda olmadan valflerini açabilen aktif bir egzoz anahtarına ayrılmış düğmelere erişebilir.

Spor koltuklar standart olarak gelirken, Comfort koltuklar bu modelde ücretsiz bir seçenek. Hangi versiyonu seçerseniz seçin, 16 yönlü elektrikli ayara ve her iki sırada da standart olarak ısıtmaya sahipler.

Aston Martin DBX707’nin üretimi 2022’nin ilk çeyreğinde başlayacak ve ilk teslimatların 2022’nin ikinci çeyreğinin başlarında başlaması planlanıyor. Sipariş mi? İletişim bilgilerimizi yukarıda bulabilirsiniz.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!