Elektrikli otomobil satışları ilk kez fosil yakıtlıları solladı

Elektrikli otomobil satışları ilk kez fosil yakıtlıları solladı

Norveç, fosil yakıtlarla çalışan araçların satışını sona erdirme yolunda potansiyel olarak bir dönüm noktasına ulaşmış olabilir. Dünyada ilk defa Norveç’te bir yıl içinde elektrikli araç satışları tüm içten yanmalı motorlu araçlardan daha fazlaydı.

Reuters, ülkede satılan tüm araçların toplam %54’ünün elektrikli olduğunu ve içten yanmalı motorlarla çalışan araçların %46’da kaldığını bildirdi. Ülke, 2019 yılındaki %42’yi aşarak önceki rekorunu kırdı. Bundan 10 yıl önce, aynı pazarda EV’ler pastanın sadece %1’ine sahipti.

Norveç, içten yanmalı motorlu araçların satışına son veren ilk ülke olmak için çok çalışıyor. Ülkede elektrikli araçlar, benzin veya dizel kullanan otomobillere uygulanan vergilerden tamamen muaf tutuluyor.

EV’lerin satışları daha da hızlanıyor gibi görünüyor. Aralık, EV’lerin piyasanın çoğunu elinde tuttuğu tek ay oldu. Geçtiğimiz ay, Norveç’te satılan tüm araçların %66,7’si elektrikliydi ve bu başarının sağlanmasında önemli katkıda bulundu..

Reuters’a konuşan Norveç EV Derneği başkanı Christina Bu, 2021 hedefinin elektrikli araç satışlarının %65’ini geçmesi olduğunu söyledi ve ekledi: “Bunu başarırsak, 2025’te yalnızca sıfır emisyonlu arabalar satma hedefi ulaşılabilir olacaktır.”

Daha fazla otomobil üreticisinin EV pazarına girmesiyle, bu hedef daha kolay hale geliyor. Audi, Tesla’yı satış tahtından indirip 2020’de ilk kez Norveç’te elektrikli araç satış çizelgelerine liderlik etti.

Oran muazzam olsa da, toplam satışlar bu sıfatı hak edemiyor. 2020’de Norveç’te 142.000’den az otomobil satıldı. Bunların yaklaşık 77.000’i elektrikli idi.

Yine de Norveç pazarı, yeni EV’ler için bir laboratuvar görevi görüyor ve birçok üretici başka bir yerde satışa başlamadan önce ürününü orada piyasaya sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!