EV Pillerinin Maliyeti Son On Yılda % 89 Azaldı

EV Pillerinin Maliyeti Son On Yılda % 89 Azaldı

Elektrikli otomobiller için kullanılan lityum iyon pil paketlerinin fiyatları, son on yılda yüzde 89 düştü ve sadece birkaç yıl içinde otomobil üreticilerinin içten yanmalı motorlu araçlarıyla aynı fiyata elektrikli araçlar üretebilecekleri noktaya düşmesi bekleniyor.

On yıl önce, bir EV pilinin maliyeti kilovat-saat kapasite başına kabaca 1.110 dolardı. Ancak yeni bir araştırmaya göre bu rakam kilovat-saat başına 137 dolara düştü. Çin gibi bazı pazarlarda, elektrikli otobüsler için kullanılan pillerin kilovat-saat başına yaklaşık 100 dolara mal olduğu yerlerde fiyatlar daha da düşmüş durumda.

Bloomberg Yeni Enerji Finansmanı temiz güç başkanı Logan Goldie-Scot, Fast Company’ye verdiği demeçte “Son on yıldaki dikkat çekici maliyet düşüşüne ve önümüzdeki birkaç yıl içinde beklenenlere bakarsanız, bunu da Avrupa’da artan ve ABD ile Çin’de beklenen artan politika önlemleriyle birleştirirseniz, o zaman EV’lerin yükselişinin temelini oluşturan bu çok güçlü faktörler kombinasyonuna sahip olursunuz.” dedi. “Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu devam edecek, hatta hızlanacak. Dört yıl içinde büyük otomobil üreticileri, içten yanmalı motorlu muadilleriyle aynı fiyata ve aynı marjla elektrikli araçlarını üretip satabilmelidir. “

Çalışma, halihazırda elektrikli bir araca sahip olmanın maliyetinin zaten içten yanmalı motora sahip bir araçtan daha az olduğuna ve batarya teknolojilerindeki ilerlemelerin maliyetleri daha da azaltacağına işaret ediyor.

Çalışmalarda ileriye dönük olarak satın alınabilecek daha geniş bir elektrikli araç yelpazesinin bulunmasının da önemli olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Ek olarak, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için elektrikli araçlara geçişin daha hızlı olması gerektiğini söylüyorlar.

Elektrik Enerjisi Araştırması Enstitüsü’ndeki enerji depolama kıdemli program yöneticisi Haresh Kamath: “Satılan araçların %100’ü EV olsa bile, yoldaki tüm otomobilleri, hatta yoldaki otomobillerin %50’sini değiştirmek bile on yıldan fazla sürer” dedi ve ekledi; “Yani bu uzun bir mesafe ve aynı zamanda kademeli bir evrim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!