F150 Lightning, NASCAR’ın öncü aracı oldu

F150 Lightning, NASCAR’ın öncü aracı oldu

Yeni Ford F-150 Lightning EV, NASCAR Cup Serisi yarışında öncü araç (pace car) olan ilk elektrikli kamyonet olacak. Bu hafta sonu 9 Nisan’da ışıklar altında Martinsville Yarış Pisti’nin etrafında sürüyü yönetirken NASCAR tarihinin bir parçası olma şansına da sahip olacak.

Bu, öncü araç olan ilk EV kamyonet olsa da, Ford’un bu görevi üstlenen üçüncü elektrikli otomobili. Geçen Nisan ayında, Alabama’daki Talladega Superspeedway’de bir Mach-E yarışı başlatırken, on yıl önce de Virginia’daki Richmond Uluslararası Yarış Pisti’nde öncü araç görevini elektrikli bir Focus üstlenmişti.

F-150 Lightning, 1050 Nm tork ve 563 hp’ye sahip olduğu için V8 motorlu NASCAR canavarlarını 56 km/s hızındaki tempoda rahatlıkla tutabilir. Fazlası gerekirse de, kamyonet yaklaşık dört saniyede 60 mil (97 km/s) hıza ulaşabilir.

Ford Performance motor sporları pazarlama müdürü Jeannee Kirkaldy, “Ford elektrifikasyona tamamen yatırım yapıyor ve Lightning’e gösterilen ilgi o kadar büyük oldu ki, onu bir NASCAR etkinliğine getirmek kolay bir karar oldu” dedi. “Kesinlikle bildiğimiz bir şey var ki hayranlarımız kamyonetleri seviyorlar ve bu sevginin Lightning’in pistte ışıkları yeşile çevirdiğini gördüklerinde büyüyeceğinden eminiz.”

Ford F-150, ABD tarihinin en popüler otomobillerinden birisi. Ayrıca, 45 yıldır, neredeyse yarım yüzyıldır Amerika’nın en çok satan kamyonet modeli oldu. Kısa bir süre önce F-Serisi, 2022’nin başında 40 milyonuncu ünite montaj hattından çıktığında önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Bu hafta, Martinsville Speedway de 75. yıl dönümünü kutluyor ve en üst üç NASCAR seviyesi yarışına ev sahipliği yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!