Ferrari, Portofino’yu güncelledi: Portofino M

Ferrari, Portofino’yu güncelledi: Portofino M

Ferrari, giriş seviyesi modeli olan Portofino’yu güncelledi. Yeni versiyon, Portofino M olarak isimlendirildi. M harfi ”Modificata” kelimesini temsil ediyor. Modificata’nın Türkçe karşılığına ise ”değiştirilmiş” diyebiliriz.

2017 yılında tanıtılan bu üstü açılıp kapanabilen İtalyan, artık yavaş yavaş eskimeye başlamıştı. Bunu fark eden Maranello’lu marka Portofino’yu güncelleyip, biraz da güçlendirerek tekrar piyasaya sürüyor. F154 kodlu efsaneleşmiş motor Portofino M’de de görev almaya devam ediyor. 3.9 litrelik bir V8 olan bu motor birçok kez ödüle layık görülmesiyle ünlenmişti. Ferrari, motorun ürettiği güce 20 CV daha ekleyerek 620 CV’ye çıkarmış. 620 beygirlik gücü ile daha da agresif bir otomobile dönüşen Portofino M’in, 0-100’ü 3.45 saniyeye, 0-200’ü 9.8 saniyeye çekilmiş. Otomobilin son sürati ise 320 km/h’nin üzerinde yer alıyor.

Tamamen yeni 8 ileri bir çift kavrama şanzımana sahip olan Portofino M, burada şanzımanını ufak farklar olsada SF90 Stradale ile paylaşmış oluyor. İki şanzıman arasındaki farklara baktığımızda, Portofino M’in daha uzun vites oranlarına ve mekanik bir geri vitese sahip olduğunu anlıyoruz. Hatırlayacağınız üzere SF90 Stradale’nin geri vitesi elektrikliydi. Yeni nesil turbo Ferrari’lerde gördüğümüz Variable Boost Management’ta yeni Portofino M’de bulunuyor. Bu sistem torkun sağlıklı bir şekilde yere aktarılmasını sağlıyor ve maksimum torku sadece 7. ve 8. viteste yere aktarıyor. Motorun ürettiği maksimum torkun da 760 Nm olduğunu hatırlatalım.

Tasarıma baktığımızda ise Flavio Manzoni’nin başında olduğu Ferrari Centro Stile bizi şaşırtmıyor. Çok ufak farklarla modelin daha da sportifleştiği belirtilmeye çalışılsa da Manzoni ve ekibi yine büyük riskler almamış. Ön ve arka tamponda yapılan yenilikler modeli eski Portofino’dan ayırmaya çalışıyor. Otomobilin içinde ise neredeyse hiç farklılık bulunmuyor. Race modu eklenmiş Manettino ve Portofino M logosu ilk dikkat çeken farklılıkları oluşturuyor.

Zaten çok şık bir otomobil olan Ferrari Portofino, yeni ufak dokunuşlar ile çok daha iyi bir otomobil haline gelmiş ve ”M” takısını almış. Potasiyel Ferrari Roma müşterilerinin kafasını daha da çok karıştıran Portofino M, kardeşinin müşterilerinden bir pay çalabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!