Ferrari Purosangue, Atmosferik V12 ve Mükemmel Ağırlık Dağılımı ile Resmi Olarak Tanıtıldı

Ferrari Purosangue, Atmosferik V12 ve Mükemmel Ağırlık Dağılımı ile Resmi Olarak Tanıtıldı

Yıllarca süren söylentiler ve beklentilerden sonra, Ferrari’nin ilk dört kapılı dört koltuklu modeli Purosangue görücüye çıktı. Model, Ferrari ipuçlarını SUV’den ilham alan bir gövdeyle harmanlayan bir görünüme sahip olsa da, boyutları ve yerden yüksekliği artırılmış bir steyşın vagon veya GTC4 XXL olarak da yorumlanabilir. Buna rağmen V12 motorlu model 310 km/s maksimum hıza ulaşabilir.

Resmi açılışından sadece birkaç saat önce, Purosangue’ı ortaya çıkardığını iddia eden birkaç görüntü internette dolaşmaya başladı. Ferrari’nin Batı Avrupa iletişim ekibi, Instagram hesaplarını toplamaya ve sızdırıldığı iddia edilen görüntüleri yayınlayanlara mesaj yazmaya başladı.

İtalyan markanın Purosangue’ı bir SUV olarak değil, aynı zamanda bir spor otomobil olan dört kapılı dört koltuklu bir araç olarak tanımlayarak büyük bir başarı elde ettiğini belirtmekte fayda var. Bildiğiniz gibi, dört kapılı ve arka kapaklı diğer araçlar beş kapılı araçlar olarak tanımlanıyor, ancak Ferrari bu trendden uzaklaştı.

Sürüş düzeni yenilikçi olarak tanımlanıyor ve bununla da kalmıyor: “Benzersiz bir 4×4 şanzımana” ve Ferrari’nin ortadan önden motorlu bir spor otomobil için ideal olarak gördüğü %49:51 ön-arka ağırlık dağılımına sahip.

Mucizevi bir şekilde Ferrari, Purosangue’ın ters açılan arka kapılara sahip olduğu gerçeğini resmi açıklama anına kadar gizlemeyi başardı. İnternette bazı söylentiler ve kapının bir düğme ile açıldığı iddia edilen çizimler görmüş olsak da, arka kapılar kolay erişim için aracın önüne doğru açılıyor.

Videodaki otomobil, dört kişiyi taşıyan bir modeli gösteriyor ve elektrokromik açılır tavan gibi çeşitli işlevler için dokunmatik olarak etkinleştirilen düğmeler ve arka koltuklar için de dokunmatik kontrollere sahip arkaya monte edilmiş bir döner düğme gibi özellikleri gözler önüne seriyor. Ferrari’nin merkezi bir dokunmatik ekran kullanmamış olmasıysa dikkat çekici.

Maranello’nun ilk SUV’si F140 ailesinin bir parçası olan ve F140IA olarak adlandırılan 6.5 litrelik atmosferik V12 motorla geliyor. Bu motor, 20. doğum gününe yaklaşan Enzo’ya kadar takip edilebilir. Zaman kesinlikle çok hızlı ve Ferrari SUV konsepti belki de 20 yıl içinde tamamen doğal bir manzara haline gelebilir.

Bu atmosferik V12, 7.750 d/dak’da 715 beygir gücü üretiyor ve sekiz vitesli çift kavramalı şanzımanla eşleştiriliyor. Bu sayede dört kapılı Ferrari sıfırdan 100 km/s hıza 3,3 saniyede çıkabiliyor. 0’dan 200 kph’ye ise Ferrari Purosangue sadece 10,6 saniyeye ihtiyaç duyar.

İtalyanlar, maksimum tork çıkışının 716 Nm olduğunu ve bu rakama 6.250 dev/dak’da ulaşıldığını, ayrıca maksimum torkun yüzde 80’inin sadece 2.100 d/dak’dan itibaren mevcut olduğunu kaydetti. Ferrari, gerçek bir spor otomobilin karakteristiği olan bir gaz tepkisi vaat ediyor, bu nedenle beklentiler yüksek.

Homologasyona tabi oldukları için yakıt tüketimi ve emisyon rakamları henüz yayınlanmadı. Ferrari, Purosangue’ın 200 km/s ile giderken durdurmak için 129 metreye, 100 km/s’den durdurmak için ise sadece 32,8 metre ihtiyaç duyduğunu belirtti. Sırasıyla 38 ve 34 mm kalınlığında 398 mm ön ve 380 mm çapındaki arka disklerle bu fren performansı mümkün kılınmış.

Model X’in en üst versiyonunun üstün olduğu bu konuda sınıfının en hızlı modeli olamasa da, insanların midelerini bulandıracak kadar hızlı olduğu iddia ediliyor. Bu hissiyat, lastik temas alanını yönetirken köşelerde gövdenin yuvarlanmasını kontrol eden yeni aktif süspansiyon sistemi tarafından kontrol edilebilir.

473 litrelik bagajıyla Ferrari’nin şimdiye kadarki en pratik aracı, yaklaşık 390.000 Euro’luk bir başlangıç fiyatına sahip. Bir Lamborghini Urus’tan neredeyse %30 daha pahalı ve Bentley Bentayga Speed’in fiyatıyla kıyaslandığında da aynı şey söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!