Ferrari sanal dünyada Vision GT konsepti ile şahlanacak

Ferrari sanal dünyada Vision GT konsepti ile şahlanacak

Ferrari, Gran Turismo video oyunu için bir konsept hazırlamamış olan birkaç süper otomobil üreticisinden biriydi. Bugün bu durum değişti. Monaco’daki GT World Finals’da Sony’nin oyun serisinin 25. yıl dönümü kutlamaları sırasında Ferrari, hem tam ölçekli prototip hem de dijital formlarda, çarpıcı bir alçak gövdeye, tek koltuklu bir düzene sahip kendi Vision Gran Turismo konseptini tanıttı.

Tasarımdan başlayacak olursak Ferrari Vision Gran Turismo, yakın zamanda ortaya çıkan 499P dayanıklılık yarışçısı da dahil olmak üzere, Maranello’da gördüğümüz her şeyden daha vahşi görünüyor. Bunun nedeni, bir video oyununda keyif almak için yaratılan bir araç olarak, tasarımcıların gerçek hayattaki otomobillerdekiyle aynı sınırlamalara sahip olmaması ve aşırı orantılara izin vermesi.

Çamurluklar, her ikisi de ultra ince LED aydınlatma birimlerine sahip olan keskin burun ve kuyruk ile tezat oluştururken, güzel kıvrımlar oluşturan yoğun şekilde şekillendirilmiş gövdeden adeta fışkırmaktalar. Öndeki devasa splitter, yan eşiklerdeki kanatçıklar ve neredeyse asfalta değen arka difüzör ile yerden yükseklik sıfıra yakın. Diğer ilginç detaylar arasında yanlardaki devasa havalandırmalar ve yarı saydam bir merkezi kanatçıkla tavana bağlanan büyük arka kanat yer alıyor. Son olarak etrafı saran ön cam, merkezi bir sürüş konumuyla tek koltuklu düzeni kapsıyor. İç tasarım, bir ekranı ve şeffaf bir ön paneli entegre eden boyunduruk direksiyon simidi ile minimal.

Hiper otomobil, 330 P3 ve 512 S gibi geçmişin ikonik yarışçılarından ilham alan, Flavio Manzoni liderliğindeki Ferrari Centro Stile’ın bir eseri. Resmi basın açıklamasına göre Vision GT, “Fütüristik bir tasarım manifestosu. Ferrari’nin yol ve yarış otomobilleri ve şirketin stilistik dilini yeniden tanımlıyor”. Bu cümle muhtemelen, bazı stil ipuçlarının gelecekteki üretim modellerinde ve umarız bir sonraki amiral gemisinde yorumlanabileceği anlamına gelir.

Tamamen elektrikli aktarma organları kullanan Porsche veya Jaguar’ın diğer Vision GT konseptlerinden farklı olarak Ferrari, önemli ölçüde daha güçlü olmasına rağmen üretim modellerinde kullanılana daha yakın bir hibrit güç ünitesi tercih etmiş. 296 GTB’nin ortaya monte edilmiş çift turbo beslemeli 3.0 litrelik V6’sı, herhangi bir emisyon düzenlemesinden bağımsız olarak 1.016 hp (758 kW) güç ve 900 Nm tork üretecek şekilde ayarlandı. Ek olarak, ön tekerleklerin her birine ve arka aksa yerleştirilmiş üçlü elektrik motorundan gelen 322 hp (240 kW) daha var. Ferrari, yalnızca arka akstaki hibrit sistemden gelen birleşik torkun 1.100 Nm olduğunu söylüyor. F1’den türetilen teknoloji sayesinde pil, her zaman maksimum performans için yeterli enerjiye sahiptir.

Motordan gelen güç, sekiz ileri çift kavramalı şanzıman aracılığıyla iletilirken, elektrikli motorların eklenmesi dört tekerlekten çekiş sunuyor. Maranello, böylesine güçlü bir otomobilin 0’dan 100 km/s’ye 2 saniyeden daha kısa sürede, 0’dan 200 km/s’ye ise 5 saniyenin altında hızlanabileceğini ve 350 km/s üzerinde azami hıza ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Karbon fiber şasi ve elasto-kinematik süspansiyon kurulumu, sürüşün de görünümle aynı seviyede olağan dışı olmasını sağlar. Bu nedenle Ferrari, Vision GT için 1:10 dakikanın altında bir Fiorano tur süresi tahmin ediyor. Karşılaştırmak gerekirse, amiral gemisi SF90 Stradale bunu 1:19 dakikada yaptı. Ekstra güç ve yarış otomobillerine taş çıkaran aerodinamik özelliklerinin yanı sıra bu farkın diğer bir nedeni de Vision GT’nin 1.250 kg’lık kuru ağırlığının SF90’ın 1.570 kg değerinden çok daha düşük olması.

Ferrari Vision Gran Turismo konseptinin tam ölçekli prototipi, Mart 2023’e kadar Maranello’daki Ferrari Müzesi’nde sergilenecek. Playstation oyun konsoluna sahip olanlar, 23 Aralık’tan itibaren Gran Turismo 7’de otomobilin tadına bakabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!