Ferrari’den yeni Haute Couture model

Ferrari’den yeni Haute Couture model

Ferrari, 2009’da tanıttığı P540 Superfast Aperta’dan beri önden motorlu V12 platformu üzerinde üretilen 10. özel üretim modeli Omologata’yı tanıttı.

Özel olarak tasarlanmış bu otomobil, karoserin altında 812 Superfast’i baz alıyor. Fakat seri üretim modeliyle sadece ön camı ve farları ortak. Rosso Magma rengine boyanan ve özel yarış süslemelerine sahip olan Ferrari Omologata, yeni bir gövde kiti kullanıyor.

Düzleştirilmiş oval bir ön ızgarayla öne çıkan otomobilin kaputla tampon arasında konumlandırılan hava girişleri de ilgi çekici. Daha kaslı görünen arka kısımda arka cam yerine üç yatay parçadan oluşan kaplamalar da benzer etkiler yaratıyor. Diğer ayırt edici dış unsurlar arasındaysa belirgin arka spoyler ve devasa arka difüzör yer alıyor.

İçeride, Ferrari Omologata eşit derecede benzersiz görünüyor ve ince ayrıntılarla markanın zengin yarış mirasına gönderme yapıyor. Deri ve Jeans Aunde kumaş kombinasyonu ile tamamlanan elektrik mavisi koltuklar, tamamen siyah bir iç mekanda göze çarpıyor.

Kabinde Ferrari’nin 1950’lerin ve 1960’ların harika GT yarışçılarının motor eksantrik kapaklarından esinlenerek hazırlanmış çatlak boya efektli süslemeleri bizim beğenimizi kazandı. Geçmişe bir başka selam da, iç kapı kolları ve Ferrari F1 köprüsündeki 250 LM ve 250 GTO’yu anımsatan dövülmüş boya efekti.

Omologata, ismi açıklanmayan bir Avrupalı ​​müşteri tarafından sipariş edilmiş ve özet olarak modelin amacı, “kalıcı bir izlenim bırakacağı kesin olan, zamansız bir form sunmak için yeni bir şekilde yeniden yorumlanan ayırt edici unsurlara sahip fütüristik bir tasarım” yaratmaktı. (Gerçekten basın bülteninde bu açıklama yer alıyor.)

Projenin tamamlanması iki yıldan biraz daha fazla sürmüş ve yarış mirasından bilim kurguya ve modern mimariye referanslara kadar çeşitli ilhamlar içeriyormuş. Ferrari, karartılmış karbon fiberin üzerine üç katmanlı Rosso Magma içeren katlara uyması adına sadece dış görünüm için otomobile özel yeni bir kırmızı tonu geliştirecek kadar ileri gitti.

Ferrari, Omologata’nın 812 Superfast’e göre güç ünitesinde değişiklik yapıp yapmadığını söylemedi. Adil olmak gerekirse, standart otomobil şimdiye kadar yapılmış en hızlı ve en güçlü önden motorlu Ferrari olduğu için bizce buna gerek yok. Hatırlatmak gerekirse 812, 8,500 d/dak’da 800 hp ve 7,000 d/dak’da 718 Nm tork yapan 6.5 litrelik doğal emişli bir V12’ye sahip.

Etiketler:

One Reply to “Ferrari’den yeni Haute Couture model”

  1. Berat Huseini

    Cevap vermek

    Ferhat abi,

    Muthissin!

    Selam..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!