Formula 1’in Mercedes AMG İmzalı Yeni Güvenlik Araçları Tanıtıldı

Formula 1’in Mercedes AMG İmzalı Yeni Güvenlik Araçları Tanıtıldı

Formula 1 sezon öncesi testleri, 10-12 Mart tarihlerinde Bahreyn’de, önümüzdeki hafta sonu yapılması planlanan Gulf Air Bahreyn Grand Prix’sinden önce ikinci aşamaya girmek üzereyken, Mercedes-AMG 2022 sezonunun resmi Tıbbi ve Güvenlik Aracını tanıttı.

Yeni Safety Car, aerodinamik nedenlerle tavanındaki olağan ışık çubuğuna sahip olmayan bir Mercedes-AMG GT Black Series modeli. Bunun yerine mühendisler spoyleri, bir düğmeye basarak ilgili renkte aydınlatılan arka plaka ve her zamanki yanıp sönen ışıkların yardımıyla her iki ucunda küçük LED ışıklarla donattı. LED’ler kısılabilirler, renk değiştirebilirler ve böylece farklı senaryolara uyum sağlayabilirler.

Özel tasarıma ek olarak 2022 F1 Safety Car, orta konsolda ve yarışı izlemek için yolcunun önünde olmak üzere iki tablete sahip. Tüm telsiz komutları için orta konsolda iki kırmızı düğme ve çok sayıda döner düğme görülebilirken, ikinci bir radyo sistemi de yedek görevi görüyor.

Altı noktalı emniyet kemerine sahip yarış koltukları, hafif takla barı, transponder, yüksek çözünürlüklü GPS, telemetri gibi F1 arabalarındakilerle aynı FIA’ya özgü sistemler de otomobilde yer alıyor. Biri yardımcı sürücü için dikiz aynası görevi gören ve diğeri de canlı TV yayını için iki kamera da spoylerde yer almış.

Standart AMG seramik frenler, tıpkı normal GT Black Series’de olduğu gibi GT R’nin yerini alan yeni Safety Car’da durma gücünü sağlıyor ve aynı aerodinamiğe sahip. Pirelli P Zero lastikler de, “tüm yarış pistleri ve hava koşulları için mümkün olan en iyi çözümü sundukları” için seçilmiş ve güç hala 720 hp üreten çift turbo 4.0 litrelik V8’den geliyor. Yine bu gücün iletimi de aynı şekilde çift kavramalı şanzıman vasıtasıyla arka tekerlekler üzerinden gerçekleşiyor. Standart otomobil325 km/s maksimum hıza çıkabiliyor ve 3.1 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+ ise, C 63 S Estate’i tıbbi araç olarak emekliye ayırıyor. Yeni Medical Car, iki kapılı kardeşine benzer bir renk tasarımına sahip. Uyarı aydınlatmaları için de çatıda aerodinamik olarak optimize edilmiş bir karbon fiber bağlantı aparatına sahip ve aynı zamanda opsiyonel Aerodinamik Paket ile donatılmış.

Tıbbi araç adına yakışır şekilde defibrilatör, kurtarma kesicisi, solunum cihazı ve iki adet el tipi yangın söndürücü gibi eksiksiz bir acil durum ekipmanı seti taşır. Ön yolcular için altı noktalı emniyet kemerleriyle yarış koltuklarına bağlanırken, arkadakiler dört noktalı emniyet kemerleri ile aynı koltukları kullanırlar. Üç tablet ve elektronik dikiz aynası için ekstra bir monitör, içeridekilerin yarışa göz kulak olmasını sağlar. Tıpkı Safety Car gibi, yeni Medical Car da InCar Hotspot ve WLAN’a sahiptir.

Ayrıca, tüm F1 sürücüleri hayati belirtilerini izlemek için serçe parmaklarında sensörlere sahip özel eldivenler giydiğinden, sağlık görevlileri ekranlarda gerçek zamanlı olarak bilgi alarak kan-oksijen seviyesini ve nabız hızını ortaya çıkarabilir. Sonuç olarak, olay yerine varmadan önce daha iyi koordine olabilirler.

Kullanımda olmadıkları zamanlarda, Richard Darker’ın yardım ettiği ve Bernd Maylander’ın kullandığı GT Black Series Safety Car ve FIA’nın Tıbbi Kurtarma Koordinatörü Dr. Ian Roberts, pit yolunda hazır bekliyorlar.

2022 F1 sezonu, 18-20 Mart’ta Bahreyn’de başlayacak ve 18-20 Kasım’da Abu Dhabi’de sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!