G SERİSİ’NE ELEKTRİK GELİYOR

G SERİSİ’NE ELEKTRİK GELİYOR

Mercedes-Benz’in, 1 Nisan 2021’de Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne (EUIPO) yakın zamanda yapılan patent başvurularında görüldüğü üzere, popüler G-Serisi’nin tamamen elektrikli bir versiyonu üzerinde çalışıldığı görülüyor.

Alman otomobil üreticisi, ‘EQG 580’ ve ‘EQG 560’ isimlerinin patentini aldı. Henüz bu modeller hakkında hiçbir resmi ayrıntı doğrulanmamış olsa da, isimleri gelecek EQS ile aynı güç ünitesi konfigürasyonlarına sahip olabileceklerini gösteriyor.

Bu nedenle, EQG 580 büyük olasılıkla dört tekerlekten çekiş sağlayan ve gücü ön ve arka akslar arasında sürekli olarak dağıtan bir tork yönlendirme işlevi içeren hem önde hem de arkada elektrikli motorlara sahip olacak. EQS’nin ‘580’ güç aktarma organı 516 hp ve 828 Nm üreteceğini biliyoruz ve EQG 580 için de aynı rakamlar beklenebilir.

Mercedes-Benz’in, tıpkı içten yanmalı motorlu G-Serisi gibi, tamamen elektrikli versiyonun da üç kilitli diferansiyeller içereceği dedikodu gibi görünse de bizce kaçınılmaz. Elektrikli G-Serisi’nin mevcut G-Serisi tarafından kullanılan merdiven çerçeve şasisinin değiştirilmiş bir versiyonuna sahip olup olmayacağı veya şirketin yeni EVA mimarisine geçip geçmeyeceğiyse henüz belli değil.

Her durumda, araç GMC Hummer EV SUV’ye dişli bir rakip olma potansiyeline sahip ve hatta mevcut G-Serisi’nden bile daha yetenekli olabilir.

Daimler CEO’su Ola Kallenius daha önce elektrikli bir G-Serisi’nin kaçınılmaz olduğunu kabul etmişti, ama tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceğini belirtmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!