Hennessey Altı Tekerlekli 2000 hp’lik Otomobilinin Detaylarını Paylaştı

Hennessey Altı Tekerlekli 2000 hp’lik Otomobilinin Detaylarını Paylaştı

Aralık 2021’de Hennessey, altı tekerlekli, dört koltuklu ve 2.000 hp’nin üzerinde güç üreten tamelektrikli bir grand tourer olan Project Deep Space’in duyurusu ile manşetlere taşındı. Şimdi ise John Hennessey, 2026’da üretime girecek araç hakkında daha fazla ayrıntı veriyor.

Hennessey Performance CEO’su Goodwood Hız Festivali’nde Autocar ile konuştu ve büyük piller sayesinde Deep Space EV için 1.000 km menzile sahip olduklarını açıkladı. Ağırlık ise, 6 m’den daha uzun, alçak bir siluete ve uzatılmış bir dingil mesafesine sahip olacak, pek de geleneksel olmayan araç için bir sorun değil.

Daha spesifik olarak John Hennessey şunları söyledi: “Elektrifikasyon hakkında olumlu fikirlere sahip olmadan, yaklaşık 10 yıl önce aklımdaki en büyük zorluk ağırlıktı. Uygun bir spor veya hiper otomobil 2.267 kg ağırlığında olamaz. Sürekli pil teknolojisinin gelişmesini ve daha hafif pillerin gelmesini bekledim ama daha o aşamaya gelmedik. İki buçuk yıl önce düşündüm – ya elektrifikasyondaki ilk şansımız için ağırlık bir sorun değilse? Ya bu bir hiper otomobil değilse? Ya bu bir spor otomobil değilse?”

Yine de Hennessey, Deep Space’in altı elektrik motorundan (her tekerlek için bir tane) elde edilen muazzam güç çıkışı sayesinde 0-200 mph (0-322 km/s) arasında en hızlı hızlanan üretim modeli olmasını istiyor. Hennessey’in CEO’su belirli bir rakam açıklamadı ancak her motorun 400 hp’lik bir potansiyele sahip olduğunu, bileşke gücün 2.000 hp’yi aştığını ve hesap yaparsak 2.400 hp’ye ulaştığını söyledi. Elektrikli güç ünitesinin geliştirilmesine katkıda bulunan ortaklar arasında Penzoil ve Delta yer alıyor.

Altı tekerlekli aracın tam boyutlu bir prototipi, önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya sürülecek ve 2026’da gelecek nihai üretim modeli bu prototipi yakından izleyecek. Hennessey, tasarımda yüzde 5’ten daha az bir değişiklik hedeflediklerini söyledi. Konsept üretime geçti ve iç tasarımın yüzde 90’ını çoktan bitirdiler.

Kabin, Hennessey tarafından tarif edildiği gibi elmas konfigürasyonda dört koltukla birlikte lüks ve konfora odaklanacak: “T.50 veya McLaren F1 gibi değil. Yolcu koltuğundayken bacaklarınızı tamamen uzatabildiğiniz oldukça lüks bir otomobil” diye ekledi, “Arka koltuk temelde Gulfstream jetinde sahip olacağınız türden olacak; saf lüks”.

Şirket, 105 adet Deep Space üretmek istiyor ve ilkini şimdiden bir Venom F5 sahibine sattı. Elektrikli araç 3 milyon dolardan fiyatlandırılacak ve bu da onu şu anda satışta olan çoğu egzotik otomobilden daha pahalı hale getirecek. Yine de Hennessey Deep Space, Lotus Evija, Pininfarina Batista veya Rimac Nevera EV hiper arabalarına rakip olarak görülmüyor ve John Hennessey onu “Bugatti Royale gibi bir otomobilin modern eşdeğeri” olarak nitelendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!