HIZ REKORUNDA YENİ KRAL: SSC TUATARA

HIZ REKORUNDA YENİ KRAL: SSC TUATARA

1894’te, Benz Velo (veya Velocipede) dünyanın ilk büyük ölçekli üretim otomobili haline geldiğinde rekor kıran maksimum hızı, dünyayı sarsan 19 km/s idi. En son maksimum hız kralıysa, karşılıklı yönde iki koşu arasında 508.73 km/s ortalama ile 2020 SSC Tuatara. Geçtiğimiz 126 yıl boyunca işler biraz değişmiş gibi. Tek yönde otomobilin saatte 532,93 km hıza ulaştığını da belirtelim…

Hız rekoru hikayesine geri dönecek olursak hikayemiz, McLaren F1’in farklı en yüksek hızlar yayınladığı iddia edilen 1993 yılına dayanıyor: baz versiyonla 339 km/s , Car&Driver dergisinin tahminine göre 355 km/s ve hatta kesicinin kaldırılmasıyla 386 km/s. Tartışmalar ta o günlerde başlamıştı.

Daha sonra, 2005 yılında Bugatti’nin hükümdarlığı başladı – ilk olarak, 408,47 km/s’ye yerleşen ve 400 km/s’yi resmi olarak deviren ilk seri üretim otomobili Bugatti Veyron EB 16.4 oldu. Bu rekor dünyaca tanınan Guinness tarafından değil, Alman müfettişler tarafından kaydedildi, doğrulandı ve yine tartışmalara sebep oldu.

Daha sonra, Jerod Shelby tarafından başlangıçta Shelby SuperCars olarak kurulan ve daha ünlü bir otomotiv şirketi olan Carroll Shelby International’a karşı ayrışmak için adını değiştiren SSC North America’dan başkası yoktu.

Daha önceki hiper otomobili Ultimate Aero TT, karışılıklı yönlerde 412,28 km/s ile yapılan ortalama iki koşudan sonra Guinness Dünya Rekorları tarafından taçlandırıldığında 2007’de otomotivin ilgi odağı haline geldiler.

2010 yılında Bugatti, rövanş için Guinness’i aradı ve Pierre-Henri Raphanel tarafından 431.072 km/s çift yönlü ortalama Veyron 16.4 Süper Sport World Record Edition en üstüne yeniden konumlandırıldılar. İlginç bir şekilde, burada yorum yapacak bir şey yok, çünkü üretilen 30 arabadan beşinde en yüksek hız sınırlayıcısı kaldırıldı ve (potansiyel olarak) aynı hıza çarpabilirdi.

2017 geldiğinde yeni bir oyuncunun mücadeleye girme zamanı gelmişti – Koenigesgg’den Agera RS Amerika’da kapalı bir otoyolda farklı kategorilerde epeyce rekor yayınladı. Bunların arasında, 447,19 km/s’lik koşuyla elde edilen, dünyanın en hızlı üretim otomobili unvanı.

Sonra, Fransız otomobil üreticisi Bugatti otomobilini Almanya’nın Ehra-Lessien test pistine götürdüğü ve maksimum hızı özel olarak elde ettiği için Bugatti’nin Chiron Super Sport 300+ özel serisinin sınırsız prototipinin düelloya dahil edilip edilmeyeceği konusunda oldukça fazla tartışma yaşandı. Andy Wallace’ın elinde 490.484 km/s’lik geçiş vardı.Şirket geri dönüşün güvenli olmadığını savunduğu için sadece bir geçiş yapılmıştı…

2020’ye ve 1.750 hp Tuatara’ya geri dönelim, ki bu – umuyoruz – şimdilik tartışmayı çözecektir. SSC görünüşte tüm şüphe edenlerin susturulacağından ve güç gösterisi yapacakları konusunda emin oldu – hiper otomobil sadece bir helikopterle değil, aynı zamanda bir jet uçağıyla da kovalandı!

Daha da önemlisi, yeni dünyanın “En Hızlı Üretim Aracı” olduğunu kanıtlamak için tüm doğru kutuları işaretledi. Sokak lastikleri, yol yakıtı ve direksiyonda profesyonel yarış pilotu Oliver Webb ile seri üretime yönelik 100 modelden biri olan 2020 Tuatara, 10 Ekim’de rekor kırdı.

Las Vegas, Nevada dışındaki 10 küsür kilometre uzunluğundakş State Route 160’ta kaydedilen resmi hızı, zıt yönlerde iki koşu arasındaki ortalamaya geldiğinde tam olarak 508.73 km/s’lik sonucu vermekte. Mutlak maksimum hızdan bahsetmişken, ABD’li hiper otomobil tam tamına 532,93 km/saat hıza ulaştı!

Bu arada, SSC Kuzey Amerika’nın kendisi ve yeni Tuatara’ları Driven Studios’ta özenle belgesel hazırlayan film yapımcıları tarafından yıllardır takip edildiğinden, bu inanılmaz başarının tüm hikayesini yakında göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!