Huawei, elektrikli ve otonom sürüşe 1 milyar Dolar yatıracak

Huawei, elektrikli ve otonom sürüşe 1 milyar Dolar yatıracak

Teknoloji devi Huawei, elektrikli araç ve sürücüsüz araba teknolojileri çalışmaları için 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Huawei, sürücüsüz araçları birlikte geliştirmek için BAIC Group, Chongqing Changan Automobile Co. ve Guangzhou Automobile Group Co. ile ortaklık kurdu. Bu araçlar, Huawei logolarını taşıyacak ve şirketin önümüzdeki on yıl içinde elektrikli otomobil üretimine 10 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt eden rakip teknoloji devi Xiaomi’yle rekabet etmesine yardımcı olacak.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Eric Xu hafta başında analistlere “Akıllı otomobil sektörü en yüklü yatırımlardan birini Huawei’den alıyor” dedi. “Bu yıl otomobil bileşenlerinin geliştirilmesine 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacağız. Çin her yıl pazara 30 milyon otomobil ile katkı sağlıyor ve sayı artıyor. Çin dışındaki pazardan yararlanmasak bile, Çin’de satılan her otomobilden ortalama 10.000 yuan kazanabilirsek, bu Huawei için zaten çok karlı bir iş olacajtır. “

Yahoo Finance tarafından belirtildiği üzere, Huawei Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklandıktan sonra, gelişen akıllı telefon işini engelleyen zorlu bir 2020’den geçti. Milyarder kurucusu Ren Zhengfei, o zamandan beri Huawei’yi akıllı tarım, sağlık hizmetleri ve elektrikli otomobillere dönüştürmeye başladı.

Xu, Huawei’nin halihazırda geliştirdiği otonom teknolojilerden çok emin ve Tesla’nınkilerden daha iyi olduklarını iddia ediyor.

Xu gazetecilere “Ne kadar övünülür bilmiyorum ama ekibim 1000 kilometre boyunca insan müdahalesi olmadan kendi başlarına araba hazırlayabileceklerini söyledi. Bu Tesla’dan çok daha iyi, ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!