HYUNDAI ROBOT DÜNYASINA ADIM ATIYOR

HYUNDAI ROBOT DÜNYASINA ADIM ATIYOR

Hyundai Motor Group, önde gelen robotik şirketi Boston Dynamics’te şirkete 1,1 milyar dolar değerindeki bir anlaşmayla kontrol hissesini satın aldı.

Anlaşma sayesinde Hyundai, Boston Dynamics’in yüzde 80 hissesine sahip olurken, kalan yüzde 20’ye de bağlı kuruluşlarından biri aracılığıyla SoftBank sahip. 2013 ve 2017 yılları arasında şirket, açıklanmayan bir ücret karşılığında SoftBank’a satılmadan önce Google’a aitti.

Boston Dynamics’in satın alınması, Hyundai’nin robot teknolojisine ek olarak, Güney Koreli şirketin otonom sürüş, yapay zeka, Şehir içi hava ulaşımı ve akıllı fabrikalara önemli yatırımlar yaptığını gören bir Akıllı Mobilite Çözüm Sağlayıcısına dönüşümünde önemli bir adımı işaret ediyor.

Hyundai, yeni satın alımıyla robot bileşen üretiminden akıllı lojistik çözümlerine kadar bir robotik değer zinciri oluşturacağını söylüyor. Aynı zamanda teknoloji şirketinin ürün yelpazesini ve küresel satış ve hizmet ayak izini genişletmesini de destekleyecek.

Boston Dynamics, 1992’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden ayrıldı ve yıllar boyunca ABD ordusu ve DARPA için çok sayıda araştırma ve robotik çalışması yaptı. 2020’nin ortalarında, dört ayaklı robot köpeği Spot’u özel tüketicilere 75.000 dolara satmaya başladı.

Ekim 2020’de Hyundai, otomobil üreticisinin tekerlekler yerine bacaklar kullanmayı öngördüğü “Ultimate Mobility Vehicles”ın geliştirilmesine odaklanan yeni bir birim olan New Horizons Studios’un kurulduğunu duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!