Hyundai’nin elektrikli otomobillerdeki pazar payı dikkat çekiyor.

Hyundai’nin elektrikli otomobillerdeki pazar payı dikkat çekiyor.

Güney Kore’li Hyundai-Kia grubu son yıllarda çok ciddi bir atılım içinde. Elektrikli otomobil dönüşümünü de kaçırmayan grup, e-Niro ve Kona Electric ile de elektrikli otomobil pazarındaki ciddi oyunculardan biri olmuş durumda.

Son dönemde tam gaz büyümeye ve gelişmeye devam eden Hyundai-KIA gurubu elektrikli otomobillerin ”gelecek” olduğunu çok önceden anlamış ve elektrikli otomobillerini geliştirmeye başlamıştı. Kona Electric, e-Niro, e-Soul gibi modeller ile global elektrikli otomobil pazarında %9,9’luk bir pay kapmış durumda. Hyundai-KIA grubunun içten yanmalı motorlu otomobillerdeki payı ise %8,9 olarak gerçekleşti.

Business Korea, Hyundai ve Kia’nın 2020 yılının ilk çeyreğinde elektrikli otomobil pazarında % 9.9 pay alarak 28.796 elektrikli araç sattığını açıkladı. Avrupa’daki COVID-19 salgını ve katı CO2 standartlarının içten yanmalı motorlu otomobil pazarını durdurma noktasına getirdiğini ancak elektrikli otomobil satışlarını daha az etkilediği raporda belirtilen bir başka detay olarak karşımıza çıkıyor.

2016’dan bu yana, küresel elektrikli otomobil pazarı 4,28 kat büyüdü. Ancak Hyundai-Kia’nın elektrikli otomobil satışları tam 20 kat arttı. Hyundai’yi en azından ABD’de elektrikli otomobiller için önemli bir oyuncu olarak görmeyebilirsiniz ancak son beş yıl içinde, Hyundai-Kia küresel elektrikli otomobil satışlarında 15. sıradan dördüncü sıraya yükseldi. (Tesla, Nissan-Renault ve Volkswagen Grubu’nun hala arkasında)

Bu Hyundai için sadece bir başlangıç ​​gibi görünüyor. Hyundai genel müdür yardımcısı Euisun Chung, 2025 yılına kadar 23 adet elektrikli otomobil üretmek için 87 milyar dolardan fazla bir parayı ayırdıklarını açıklamıştı. Bu konuda çok motive olduklarını ve Hyundai-KIA grubunun çok güçlü bir bilanço, nakit akış ve finansal güce sahip olduğunu hatırlatmıştı.

Ülkelerin sürekli açıkladığı teşvik konularını yakından takip eden Hyundai-KIA, bu sürece ve pazardaki talebe göre yeni elektrikli modellerini tanıtmaya devam edecek.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!