Kia’dan yeni elektrikli: EV6

Kia’dan yeni elektrikli: EV6

Hyundai ve Kia, tamamen yeni, özel E-GMP BEV mimarisinden yararlanmaya devam ediyor. İlk olarak, retro aromalı Ioniq 5’i sunarken, şimdi Kia logolu kardeşi EV6’nın tanıtımını gerçekleştiriyorlar.

Dışarıdan bakıldığında, Kia’nın yeni marka felsefesini somutlaştıran ancak bir şekilde normlara da uyan bir otomobil görüyoruz. Profilden baktığımızda Aston Martin DBX veya Jaguar F-Pace gibi modelleri andıran bir crossover SUV olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki, (muhtemelen) çok daha uygun fiyatlı uzakdoğulu modelin daha başarılı olup olmayacağını yalnızca zaman gösterecek. Ancak en azından Kia, en son teknolojiler konusunda tutkulu olan herkes için tüm doğru hamleleri yapmış gibi görünüyor. Bu nedenle, Kia’nın grubun elektrikli mimarisini baz alan ilk modeli (bunu VW’nin MEB’ine bir alternatif olarak düşünün) tüm doğru kutuları açıkça işaretliyor.

Bu otomobile EV6 demenin gizli bir anlamı olduğu hissine sahibiz (öncesinde beş rakam, sonrasında sonsuz sayı daha var), ve bir şekilde Ioniq’in “5” sayısıyla bağlantılı olacağını düşünüyoruz. Müşteriler “çoklu sıfır emisyonlu güç ünitesi konfigürasyonları” seçeneğine sahip olacak. Farklı bir deyişle; iki tekerlekten veya dört tekerlekten çekiş, standart veya uzun menzil batarya seçenekleri (58 veya 77,4 kWh) ve GT-Line ile GT donanımları bulunacak.

Mevcut en uzun menzili tercih edecekseniz (2WD 77.4 kWh EV6 modeli oluyor) Kia size WLTP standartlarına göre 510 km sunacak. Bu model, arka aksa bağlı 168 kW (226 hp) elektrik motoru kullanırken, AWD versiyonu 239 kW’a (321 hp) çıkan gücü sayesinde 5,2 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Fakat performansın zirvesi bu değil. Zirvede 3,5 saniyede 0’dan 100 km/s’ye çıkabilen ve maksimum 260 km/sa hıza ulaşabilen EV6 GT bulunuyor (yalnızca uzun menzil batarya paketi ve 430 kW/577 hp). En aşağı inecek olursak; 58 kWh batarya ve arkada 125 kW (168 hp) veya dört tekerlekten çekişli toplam 173 kW (232 hp) gibi seçenekleri görüyoruz.

Şarj konusuna değinecek olursak, hem 400V hem de 800V istasyonlar destekleniyor. Bu sayede %10’dan %80’e şarj 18 dakika sürüyor. Aynı zamanda EV6’yı 3,6 kW mobil güç jeneratörüne dönüştüren şebekeye aktarım seçeneği de var.

EV6’nın şaşırtıcı yönünüyse en sona sakladık:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!