Koleksiyonerler Arasında Olabildiğine Kıymetli Olan Ferrari 288 GTO Evoluzione, Müzayedede Milyonlarca Dolara Satılabilir

Koleksiyonerler Arasında Olabildiğine Kıymetli Olan Ferrari 288 GTO Evoluzione, Müzayedede Milyonlarca Dolara Satılabilir

Efsanevi Ferrari 288 GTO Evoluzione gibi ender süper otomobiller çok sık açık artırmaya çıkmazlar. Bu nedenle de görücüye çıktıklarında kesinlikle çok dikkat çekerler. 1980’lerin markanın en hızlı grand tourer’ının ağızları açık bırakacak kadar güzel bir örneği şimdi Almanya’dan geliyor.

RM Sotheby’s, Ferrari 288 GTO Evoluzione’nin bu çarpıcı örneğini önümüzdeki ay açık artırmaya çıkaracak ve müzayede evi, süper otomobilin tam uyumlu orijinal motoru ve şanzımanı ile geldiğini ve yakın zamanda Michelotto tarafından tam bir servis ve yenileme işleminden geçtiğini belirtiyor.

288 GTO (Gran Turismo Omologato), tüm zamanların en iddialı Ferrari’lerinden biri. Otomobil üreticisinin ilk planı, vasat 308 GTB/GTS’den en üst düzey spor otomobili yaratmaktı ve sonunda zamanının en hızlı sokak yasal üretim otomobillerinden birini inşa ettiler.

288 GTO Evoluzione, Grup B yarışları için özel olarak tasarlanmış bir model olan bu güçlü süper otomobilin yüksek performanslı bir versiyonu. Ancak ne yazık ki GT kategorisi 1986’da iptal edildiğinden, kaderini yerine getiremedi. Standart versiyondan 272 adet üretilirken, Ferrari 288 GTO’nun üretimi durmadan önce bu çılgın yarış versiyonunun sadece beş örneğini üretebildi.

Karşımızdaki otomobil ise süper otomobil koleksiyoncuları için mükemmel bir kombinasyon. Hayatta kalan beş örnekten sadece biri değil, aynı zamanda Ferrari fabrikasının veya devlete ait bir koleksiyonun parçası olmayan üç üniteden biri.

Evoluzione, Pininfarina tarafından tasarlanan ve karbon fiber arka kanadı olan fiberglas ile Kevlar’dan imal edilen büyük ölçüde modifiye edilmiş bir gövdeye sahiptir. Bu malzeme seçimi, ağırlığı yalnızca 940 kg’da tutmaya yardımcı oldu.

Araca gelişmiş performans kazandırmak için standart GTO’daki Tipo F114B 2.8 litrelik çift turbo V8, daha büyük turboşarjlarla donatıldı. Kod adı Tipo F114 CK olan yeni motor konfigürasyonu, 7800 d/dak’da şaşırtıcı bir 650 hp güç üretti ve sokakta yasal otomobilin 400 hp’sine göre %60’ın üzerinde bir artış sağladı. Bu ekstra güç sayesinde, Evoluzione 230 mph (370 kph) düz yolda en yüksek hıza ulaştı.

Evoluzione düzgün bir şekilde yarışamamış olsa da, asıl mirası Ferrari F40 idi. Üretilen birimlerden en az biri de 1987’de bir F40 prototipiydi.

Müzayedeye çıkacak model, Rosso Corsa renkli, 79888 şasi numaralı ve Ferrari Classiche Sertifikalı. Nadirlik faktörü ve akıllara durgunluk veren performansı göz önüne alındığında büyük paralara satılması bekleniyor. Size bir fikir vermek için; standart bir Ferrari 288 GTO, şirketin 2022 Monterey Otomobil Haftası satışında 4.4 milyon dolara satıldı.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!