KTM, EN ÖZEL OYUNCAĞINI TANITTI

KTM, EN ÖZEL OYUNCAĞINI TANITTI

Şubat 2020’deki önizlemesinin ardından KTM, GTX adı verilen X-Bow pist otomobilinin en son evrimini tanıttı.

Tamamen kapalı bir karbon fiber gövdeye sahip olan X-Bow GTX, Avusturyalı üretici tarafından “en muhteşem, güzel ve teknolojik açıdan gelişmiş araç” olarak tanımlanıyor. Pist günleri ve yarışlarda profesyonel kullanım için tasarlanan X-Bow’un yeni versiyonu, standart modelin kendini kanıtlamış karbon fiber monokok şasisini, tam teşekküllü bir takla kafesinin güvenliğiyle birleştiriyor. Bu sayede otomobil FIA Ek J’ye göre GT lisansıyla yarışabiliyor.

Ek olarak sürücü, yine yarış homologasyonlu karbon-kevlardan yapılmış bir Recaro yarış koltuğunda oturuyor. Schroth’un onaylı altı noktalı emniyet kemerleri de standart donanımda. Kabinde ayrıca entegre ekranlı süet yarış direksiyonuna ve ayarlanabilir pedallara da yer verilmiş.

Direksiyondan bahsetmişken, X-Bow GT4’ün hidrolik direksiyonunun aksine X-Bow GTX’te elektrikli bir direksiyon kutusuna yer verilmiş. Bu yeni sistem, ağırlıktan tasarruf etmenin yanı sıra sürücülere tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre en az üç farklı seçenek sunacak.

KTM X-Bow GTX yalnızca 1.048 kilogram ağırlığında. Audi Sport tarafından tedarik edilen 2,5 litrelik beş silindirli turbo motorun gücü de 530 hp’ye çıkarılmış. KTM, 650 Nm’nin de dahil olduğu değerleri elde etmek için enjeksiyon valflerini, wastegate, hava filtre kitini, egzoz sistemini ve yazılımı değiştirmiş. Sonuç olarak, güç-ağırlık oranı metrik beygir gücü başına 1,98 kg olarak belirtilmiş. Hız değerleriyle ilgili bir paylaşım ne yazık ki yok.

Motor, sinterlenmiş metalden üretilen yarış debriyajı, vasıtasıyla Holinger MF sıralı altı vitesli şanzımana bağlanmış. İlginç şekilde, X-Bow GTX, Le Mans prototip kategorisi yarışçılarındaki gibi elektrikle çalışan bir vites değiştiriciye sahip.

120 litrelik FT3 güvenlik tankı ile donatılmış olan X-Bow GTX’in, hem pist günlerinde hem de uzun mesafeli yarışlarda rakiplerinden daha fazla mesafe kat edebileceği de söyleniyor.

X-Bow GTX’in Avrupa’daki fiyatıysa vergiler hariç 230.000 € ‘dan (yaklaşık 2.140.000 TL) başlıyor. Eğer okuduklarınız sizi satın almak isteyecek kadar etkilediyse hemen bizi arayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!