Lamborghini 2027’de gelecek dört kişilik EV üzerinde çalışıyor

Lamborghini 2027’de gelecek dört kişilik EV üzerinde çalışıyor

Bu yılın başlarında Lamborghini, 2024’ün sonuna kadar tüm ürün gamını elektriklendirmeye ve 2020’lerin ikinci yarısında dördüncü bir model eklemeye teşvik edecek Direzione Cor Tauri yol haritasını sundu.

Bu dördüncü modelin tamamen elektrikli bir otomobil olacağını öğrendik ancak, şirket bu konuda son derece ağzı sıkı davranıyor. Ancak yeni bir haber, bu otomobilin 2+2 oturma düzenine sahip elektrikli bir GT olacağını öne sürüyor.

Bu noktada otomobil hakkında çok az şey biliniyor olsa da Automotive News, modelin Audi ve Porsche ile işbirliği içinde geliştirildiğini iddia ediyor. Yeni SSP platformunu baz alacağı söyleniyor ve Lamborghini’nin 2025 ile 2027 arasındaki bir tarihte lansmanı hedeflediği bildiriliyor.

Devamında fazla detay yok, ancak Ölçeklenebilir Sistemler Platformu (SSP), MQB, MSB, MLB, MEB ve PPE mimarilerinin halefi olarak hizmet edecek. Volkswagen, daha önce platformun 2026’da üretime geçeceğini ve kullanım ömrü boyunca mimari üzerinde 40 milyondan fazla araç inşa edileceği için “yüksek düzeyde ölçeklenebilir” olacağını söylemişti.

Platform duyurulduğunda, Audi CEO’su Markus Duesmann, “SSP’yi tanıtmak, platform yönetimindeki güçlü yönlerimizden yararlanmak ve segmentler ile markalar arasında sinerjiyi en üst düzeye çıkarmak için yeteneklerimizi geliştirmek anlamına geliyor. Uzun vadede, SSP’miz mekatronikteki karmaşıklığın yanı sıra MEB ve KKD’ye kıyasla daha düşük CAPEX (Kaynak Harcamaları), Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) ve birim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak ve grubun finansal hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır.” dedi.

Bu noktada model hakkında çok az şey biliniyor olsa da Lamborghini’nin, Volkswagen’in prestijli markalarından biri olduğu için mevcut en iyi elektrik motorlarından ve pillerden bazılarını kullanacağından şüphe yok.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!