Lamborghini bir koleksiyoncu için sıfırdan bir 1971 Countach LP500 üretti

Lamborghini bir koleksiyoncu için sıfırdan bir 1971 Countach LP500 üretti

Bu yıl Lamborghini, Countach’ın 50. yıldönümünü kutladı ve Countach LPI 800-4 sınırlı üretim süper otomobilini tanıtmanın yanı sıra ikonik model için özel bir şey daha yapmak istediler.

Birkaç hafta süren teaser görüntülerin ardından üretici, bir koleksiyoncu adına Lamborghini Centro Stile ile işbirliği içinde markanın Polo Storico departmanı tarafından 25.000 saatlik özenli bir çalışma sonucunda oluşturulan 1971 tarihli orijinal Countach LP500 prototipinin gerçek bir kopyasını ortaya çıkardı.

“Klasik otomobil meraklısı” ve önemli bir Lamborghini koleksiyoncusu olan ismi açıklanmayan müşteri, 2017’nin sonunda Polo Storico’ya başvurarak LP 500 prototipini yeniden yaratmalarını istedi. Hatırlatmak gerekirse, orijinal prototip seri üretim Countach LP400’ün önünü açan üç yıllık geliştirmenin ardından 1974’te çarpışma testi sırasında imha edilmişti.

Gerçek hayattaki güncel bir model olmaması, Lamborghini’nin prototipin tüm mevcut belgelerinin, fotoğraflarının, toplantı raporlarının ve orijinal çizimlerinin yanı sıra, prototipin yaratılmasında yer alan bazı kişilerin anılarını da ziyaret edip, bilgi alması ve analiz etmesi gerektiği anlamına geliyordu. Bu hayati süreç aylar sürdü.

Lamborghini Centro Stile, Tasarım Başkanı Mitja Borkert liderliğindeki bir ekiple projeye katkıda bulundu ve prototipin hatlarını yeniden oluşturmak için görüntüleri, homologasyon sayfalarını ve referans olarak ilk LP400’ün 3D taramasını kullanarak 2.000 saatten fazla bir mesai harcadı.

Üretim Countach’ın boru şeklindeki çerçevesinden tamamen farklı olan platform şasisinin yapımıyla başlayan çalışma, karoser ile devam etti. Her ikisi de “modern teknolojik araçlar” tarafından analiz edildi. Ancak sac metal dövme aşaması için geleneksel İtalyan işlem süreci kullanıldı. Ortaya konumlandırılan V12 motor da dahil olmak üzere, temeller için 70’lerden restore edilmiş Lamborghini yedek parçaları ve tamamen yeniden üretilmiş bileşenler kullanıldı.

Cinturato CN12 lastikleri bile önde 245/60R14 ve arkada 265/60R14 ölçülerinde Fondazione Pirelli’nin yardımıyla yeniden yaratıldı. Yeni lastikler, 70’lerdeki orijinal set ile aynı sırt deseni ve estetiğe sahip olmakla birlikte, modern hamur ve yapı kullanılarak üretildi. Son olarak otomobil, orijinalin görünümüyle yakından eşleşen Giallo Fly Speciale rengine boyandı.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!