LAND ROVER, RANGE ROVER BAZLI BÜYÜK BİR DEFENDER HAZIRLIYOR

LAND ROVER, RANGE ROVER BAZLI BÜYÜK BİR DEFENDER HAZIRLIYOR

Land Rover, görünüşe göre, serisine daha fazla versiyon ekleyerek Defender isminin başarısından yararlanmak istiyor. Land Rover’ın 2022’de beklenen daha uzun gövdeli sekiz koltuklu Defender 130’un, söylentilere göre performans odaklı Defender SVO’nun ve olası bir Defender kamyonetin yanı sıra, şirketin yaklaşmakta olan Range Rover platformu bazlı daha lüks bir model geliştirdiği söyleniyor.

Yeni nesil Range Rover ve Range Rover Sport’un temelini oluşturacak yeni MLA platformu, boyutu, özellikleri ve ICE, PHEV ve BEV güç ünitelerini barındırma yeteneği sayesinde lüks bir Defender için iyi bir temel oluşturuyor. Autocar’a göre bu model, Defender’ın reklamı yapılan arazi yeteneklerini, geliştirilmiş yol sürüş kalitesi ve daha üstün, daha az sağlam bir iç mekan ile bir araya getirecek.

Land Rover’ın üç model ailesi vardır – Discovery (Discovery Sport, Discovery), Range Rover (Evoque, Velar, Range Rover Sport, Range Rover Classic) ve Defender (90, 110, 130). Bu yüzden her birini daha yüksek kar marjlarını hedefleyen yeni modellerle genişletmeleri son derece doğal.

Motor yelpazesi, hafif hibrit ve plug-in hibrit teknolojisi ile birlikte 3.0 litrelik altı silindirli benzinli ve dizel motorlardan ve muhtemelen V8 kullanılan bir performans versiyonundan oluşacak. Ayrıca, tamamen elektrikli bir versiyon yaklaşmakta olan Mercedes-Benz EQG’ye rakip olabilir. Temelleri Range Rover ile paylaşmak, daha düşük üretim ve geliştirme maliyetleri anlamına gelirken, Defender’dan ilham alan bir dış ve iç tasarım, mekanik olarak ilgili modelleri farklılaştırmaya yardımcı olacaktır.

Autocar’a göre MLA bazlı Defender, sportif koltuklara, yükseğe monte edilmiş bir vites koluna, metalik ve ahşap kaplamalara sahip olabilir. Şu anda satışta zorlanan Land Rover Discovery ile rekabet etmemek için (muhtemelen normal Defender’ın popülaritesi nedeniyle) üç sıra koltuklu bir versiyondan kaçınılabilir.

Land Rover’ın ayrıca EMA (Elektrikli Modüler Mimari) platformuna dayalı daha küçük bir giriş seviyesi Defender’ı düşündüğü ancak bu planların iptal edildiği bildirildi. Bu mimari, hem PHEV hem de BEV modellerinde sunulan yeni nesil Range Rover Evoque ve Land Rover Discovery Sport’un temelini oluşturacak.

MLA tabanlı Defender’ın 2024’ün sonlarında veya 2025’in başlarında piyasaya çıkması ve yakında 90, 110 ve 130 kılığında mevcut olacak olan Defender’ın yanında satılması bekleniyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!