Lexus EV’ler İçin Manuel Şanzıman Geliştiriyor

Lexus EV’ler İçin Manuel Şanzıman Geliştiriyor

Lexus, gelecekteki EV’ler için simüle edilmiş bir manuel şanzıman üzerinde çalıştığını doğruladı. Teknoloji, tamamen elektrikli bir otomobilde geleneksel bir manuel şanzıman hissini sunmayı amaçlıyor.

Lexus Electrified Baş Mühendisi Takashi Watanabe’ye göre manuel EV fikri, Lexus mühendisleri arasında geleneksel içten yanmalı motorlu araçlarda neleri sevdiklerine dair bir tartışmayla başladı.

Bir elektrik motorunun düz tork eğrisinin manuel şanzımanı gereksiz kılmasına rağmen, Lexus mühendislik ekibinin vizyonunu destekledi. Watanabe, projenin “son derece eğlenceli” olduğunu ve geliştirmenin üç yıldır devam ettiğini öne sürüyor. Şaşırtıcı bir şekilde baş mühendis, “aslında gelecekteki EV’lerimizden bazılarında olabilir” diye ima ettiği için teknoloji gösteri amaçlı değil.

Japon otomobil üreticisi, tamamen elektrikli Lexus UX300e’nin bir prototipinde simüle edilmiş manuel şanzımanı çoktan uygulamıştı. Resmi sunum sırasında, sahte bir motor gürültüsünün yanı sıra her vites değişiminde tatmin edici bir tıklama sesi de dahil olmak üzere ne bekleyeceğinizi gösteren sürüş görüntüleri yayınlandı.

Prototip EV, üç pedal, işlevsel bir vites topuzu ve elektrik motorunun devirleriyle açıkça ilişkili olmayan bir devir sayacı ile birlikte gelir. Sürücü her vites değiştirdiğinde debriyaja basmalıdır, aksi takdirde araç stop eder. Ek olarak, hoparlörlerde bir yanmalı motorun simüle edilmiş sesi çalıyor ve bu da vites geçişlerini sürücü için daha sezgisel hale getiriyor.

Bir diğer önemli unsur da, istenen herhangi bir modelin sürüş davranışını taklit eden elektrik motorları için revize edilmiş eşlemedir. Diğer yazılım tabanlı özelliklerle birlikte bu, potansiyel olarak sürücünün kendi seçtiği aracı deneyimlemesine izin verebilir. Watanabe, mühendislerinin üretmediği tek öğenin “egzoz kokusu” olduğunu söyledi.

Opel Manta GSE Elektromod gibi konseptleri ve elektrikli motora dönüştürülmüş diğer birçok klasiğin bir vites koluyla geldiğini gördüğümüz için bu, bir manuel şanzımanın bir elektrikli güç ünitesiyle ilk kez birleştirilişi değil. Bununla birlikte Lexus, en azından gelecekteki EV’lerinin bazılarında isteğe bağlı bir özellik olarak, onu üretime getiren ilk otomobil üreticisi olabilir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!