Lexus’tan M3’e atmosferik rakip

Lexus’tan M3’e atmosferik rakip

Lexus bugün, atmosferik 5.0 litrelik V8’i en küçük sedanının kaputunun altına koyduğunu ve onu IS 500 F Sport Performance olarak adlandırdığını duyurdu. Bu şekilde Lexus, nesli tükenen türden bir otomobile hayat vermiş oldu.

IS modeli bu motor için o kadar minyon kalmış ki, kaputu motorun yerleşebilmesi için beş santimetre yükseltimiş. Altı silindirli motora kıyasla 160 daha fazla beygir gücü üretmesine rağmen, 1805 kiloluk IS 500, IS 350’den sadece 65 kg daha ağır.

RC F’den tanıyabileceğiniz motor 7,100 d/dak’da 472 hp ve 4,800 d/dak’da 535 Nm tork üretiyor. Bu, çift turbolu 3.0 litrelik sıralı 6’dan 473 hp elde eden M3 ile neredeyse aynı miktarda.

Bu güç, IS ailesinin daha az güçlü üyeleri ile aynı 8 ileri otomatik şanzıman aracılığıyla arka tekerleklere gönderilir. Otomobilin 0-100 süresi sadece 4,5 saniye ve M3’e kıyasla 0,4 saniye daha yavaş. Motor kardeşi RC F’in de sadece 0.2 saniye gerisinde.

Yol tutuş için Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel tercih edilmiş. Lexus ayrıca arka amortisörler için Yamaha ile çalışmışlar. F Sport’un Dinamik Yol Tutuş Paketi ile standart olarak gelecek otomobilde adaptif süspansiyon ve direksiyon sistemleri de yer alacak. Lexus, fren tepkisi konusunda da çalışmalar yapmış.

Önde 14 inçlik iki parçalı alüminyum disk frenler ve arkada 12,7 inçlik diskler, bu iş için görev almışlar. Eklenen ağırlık ve güce rağmen mümkün olduğu kadar uzun süre performans göstermelerini sağlamak için Lexus, aerodinamik optimizasyon yoluyla IS 350’den farklı, geliştirilmiş fren soğutmasını eklemiş.

Bu arada içeride yolcular, ısıtmalı, deri kaplı direksiyon simidi ve kapı eşiği koruma plakaları üzerindeki F Sport Performance amblemi ile karşılanıyor. Aracı çalıştırdıktan sonra, sürücü gösterge panelinde IS 500’e özel bir başlangıç ​​animasyonunu izliyor..

Ölçeğin daha konfor odaklı tarafında IS 500, Direksiyon Yardımı ile sizi şeritte tutmanıza yardımcı olabilir ve Tam Hızlı Dinamik Radar Seyir Kontrolü ile dur-kalk trafikte önden aracı takip etmenize yardımcı olabilir.

IS 500, Lexus’un üst düzey F Sport Performance serisindeki ilk model olma özelliği taşıyor. Fiyatlar, opsiyonlar ve renk seçenekleri henüz açıklanmadı. Ancak Lexus, bu bilgileri IS 500 F Sport Performance’ın bu sonbaharda bayilere ulaşmasına yakın bir zamanda sunmayı planlıyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!