Lüks yeniden tanımlandı: Yeni Mercedes-Benz S-Serisi.

Lüks yeniden tanımlandı: Yeni Mercedes-Benz S-Serisi.

Sayısız casus fotoğrafın, sızıntıların ve resmi paylaşımların ardından nihayet yeni 2021 Mercedes-Benz S-Serisi, kendini dünyaya gösterdi.

Mercedes, hem sürücüye hem de yolculara yepyeni bir lüks duygusu sunmayı amaçlayan çok uzun bir yeni özellik listesini S-Serisi’ne eklemiş.

Yeni Mercedes S-Serisi’nin dış tasarımı ise beklendiği gibi diğer Mercedes’lerin tasarım çizgisinden çok farklı bir yerde değil. Zaten bunu da yapmak istemeyen Alman üretici, yeni S-Serisi’nin yeni gelen güvenlik, konfor ve iç tasarımı ile öne çıkmasını sağladı. Ön farlar, arka stoplar ve ön ızgaraya diğer Mercedes-Benz modellerinden aşinayız. İçeri girip, dışarı çıkabilen yeni elektrikli kapı kolları ise bu sınıfta alışık olmadığımız bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni S-Serisi’nin iç tasarımında ise bir devrim yaşanıyor. Tamamen değişen iç mekan tasarımı kamuoyunun büyük bir çoğunluğundan geçer not almayı başardı. Yeni nesil MBUX bilgi-eğlence sistemi ile iç mekana başlayalım. Ortada yer alan ana ekran artık dokunmatik ve bir Tesla gibi dikine yerleştirilmiş şekilde karşımıza çıkıyor. 12,8 inç’lik bir boyuta sahip yeni ekran OLED teknolojisini de içinde barındırıyor. ‘Hey Mercedes’ sesli asistanına ise artık her koltuktan ulaşabilmek mümkün. Sürücünün önünde yer alan dijital gösterge paneli tam 12,3 inç boyutunda ve isteğe bağlı olarak özel gözlük gerektirmeyen yeni bir 3D modu ile satın alınabilir. Bu özellik, son derece düşük gecikmeyle 3D efekti oluşturmak için kullanıcının göz pozisyonunu sürekli ve kesin olarak tarayan iki kamera ile birlikte gelir. Yeni nesil MBUX sisteminde öndeki 2 ekrana ek olarak arkadaki yolcular için sunulan 2 koltuk arkası ekranı ve bir tablet ile toplam 5 adet ekran bulunuyor.

Müşteriler son dönemde en sevdiği özelliklerden biri olan ambiyans aydınlatma özelliği de yeni S-Serisi’nde artık bir güvenlik özelliği olmaya başladı. Sürüş asistanları bir uyarı gönderdiğinde 250 adet LED’in kullanıldığı yeni ambiyans aydınlatma kırmızı renge dönerek sürücünün daha kısa sürede tehlikeyi algılamasını sağlıyor.

Beklendiği gibi, 2021 Mercedes S-Serisi, 3. seviye bir otonom sürüş sistemine sahip. 2021’in ikinci yarısında çıkması beklenen şirketin yeni Drive Pilot sistemi, yeni S-Serisi’ni, yoğun trafik koşulları veya uygun otoyol bölümleri dahil olmak üzere belirli yol koşullarında, başlangıçta yasal olarak izin verilen 60 km/h hıza kadar sürebilecek.  Daimler’in Drive Pilot sistemi, bir dizi sensör ve yüksek çözünürlüklü bir dijital harita ile birlikte bir Lidar kullanıyor. 

Yeni Mercedes S-Serisi, elektriklendirmiş altı ve sekiz silindirli motor seçenekleriyle piyasaya sürülecek ve birkaç ay içinde yaklaşık 100 km elektrikli sürüş menziline sahip yeni bir plug-in hibrit S580e modeli tanıtılacak. Avrupa’da müşteriler, S450, S500, S350d, S350d 4Matic ve S400d 4Matic dahil altı silindirli benzinli ve dizel modeller arasından seçim yapabilecek. Benzinli S450 ve S500, sırasıyla 367 PS ve 435 PS güç üretiyor ve 3.0 litrelik mild hibrit sıralı altı bir motorla pazara sunuluyor.

4.5 veya 10 derece dönebilen arka akslar, iç mekandaki parmak izi okuyucusu, gece şov yapan lazer teknolojili farlar ve birçok yeni güvenlik özelliği ile yeni Mercedes-Benz S-Serisi, sınıfındaki iki büyük rakibi Audi A8 ve BMW 7 Serisi ile çok sıkı bir rekabete girmeye hazır görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!