Maserati 2030’a kadar tamamen elektrikli olacak

Maserati 2030’a kadar tamamen elektrikli olacak

İtalyan otomobil üreticisi Maserati, tamamen elektrikli otomobil üreticisi haline geleceğini duyurdu. 2025 yılına kadar Maserati, tüm modelleri için tamamen elektrikli bir versiyon sunacak ve 2030’dan itibaren sadece elektrikli otomobil satacak.

Maserati’ye göre bu, onu bu geçişi yapan ilk İtalyan lüks otomobil markası yapıyor. İtalyan şirketlerinin elektrifikasyon saldırısı, İtalyanca yıldırım anlamına gelen Maserati Folgore etiketinin altına girecek. Bu hafta, bazı medya kuruluşları tarafından, GranTurismo spor coupe’nin elektrikli versiyonunun kış test sürüşleri sırasındaki bir prototipinin resimleri yayınlandı. Bazı haberler elektrikli coupé’nin adının Folgore olacağını söyledi. Şimdi marka, Folgore’nin tüm elektrikli serinin adı olacağını netleştiriyor.

Bu, 2023’te GranTurismo’nun yukarıda bahsedilen elektrikli versiyonuyla başlayacak; bu model, önde yanmalı modellerin trident logosuna sahip markaya özgü hava girişine sahip olacak, ancak arkada önerilen egzoz boruları olmadan yapacak. Aynı yıl, içten yanmalı motoru bu yıl piyasaya sürülecek olan Grecale SUV’nin Folgore versiyonunun lansmanı yapılacak.

MC20 süper spor otomobilin elektrikli versiyonları, Quattroporte spor sedan ve daha büyük Levante SUV modeli 2025 yılına kadar takip edecek. Ancak şimdilik, bu serilerin tümü içten yanmalı motorlarla hala paralel olarak mevcut. Üretici, 2030’dan itibaren tamamen elektrikli model portföyünün nasıl görüneceğini henüz belirtmiyor. Sadece bu kadarını açkıladılar: “Markanın tüm yeni modelleri yüzde 100 İtalya’da geliştirilecek, tasarlanacak, üretilecek ve Maserati’nin DNA’sına özgü yüksek performans, için elektrikli güç aktarma organlarını kullanacak.”

Bu yılın Ocak ayında Maserati, 2022/23 sezonu için Formula E’ye gireceğini açıklamıştı. Mart ayının başında ana şirket Stellantis, yeni “Dare Forward 2030” stratejisiyle elektrik hedeflerini bir kez daha hızlandırdı.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!