Maserati Bize Yeni GranTurismo Folgore EV’den Daha Fazlasını Gösteriyor

Maserati Bize Yeni GranTurismo Folgore EV’den Daha Fazlasını Gösteriyor

Maserati, FIA’nın Formula E Dünya Şampiyonası’nın gelecek sezonu için ROKiT Venturi Racing ile ortaklığını duyururken, yaklaşmakta olan GranTurismo Folgore’un en açıklayıcı fotoğrafını yayınladı.

Bu yıl piyasaya sürülecek olan tamamen elektrikli model, profilinde tasarımı gizlemek için çok az şey yapan Trident grafikleriyle ince bir mavi kaplama katmanıyla kaplandı. Uzun motor kaputu, çok sayıda kıvrım, belirgin omuzlar, üç kollu jantlar, MC20 supercar’dan ilham alan çamurluğa monte farlar ve alçak konumlandırılmış ızgara ile tanıdık oranları açıkça görebiliriz. Kapsanan tek kısım, GranTurismo’nun ICE ile çalışan varyantlarına kıyasla farklı bir tasarıma sahip olması beklenen alt tampon girişleridir.

GranTurismo Folgore, Maserati’nin CEO’su Davide Grasso ile ROKiT Venturi Racing’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetici Ortağı Scott Swid arasındaki el sıkışmasının arka planında ortaya çıktı. Formula E’deki iki marka arasındaki çok yıllı ortaklık, Roma E-Prix sırasında sağlamlaştırıldı ve gelecek yıl (serinin 9. Sezonu) yeni Gen3 tek kişilik koltuklarla başlayacak. ROKiT Venturi Racing, Takım ve Sürücü şampiyona sıralamasında şu anki lider ve geçen sezon iki zafer ve beş podyum kazandı.

Duyurunun ardından Maserati, Stellantis’in CEO’su Carlos Tavares’in direksiyon başında olduğu aynı prototipin daha fazla fotoğrafını Twitter’da yayınladı. Tavares, elektrikli GranTurismo’yu Roma sokaklarında sürdü ve aracın sarılmış gövdesine daha yakından bakmamızı sağlayan oldukça havalı aksiyon çekimleriyle sonuçlandı.

Sosyal medyadaki Folgore temalı paylaşımlardan birinde Maserati, GranTurismo’nun “Formula E’den türetilen %100 son teknoloji ürünü elektrikli çözümleri benimseyen” ilk modeli olacağını söylüyor. Başka bir gönderide “2023’te görüşürüz” yazıyor, muhtemelen hashtaglere bakılırsa Maserati’nin Formula E’deki ilk çıkışına atıfta bulunuyor.

Güç aktarma organları açısından, GranTurismo Folgore’un 650 beygirden fazla güç üreten şimdiye kadarki en güçlü Maserati olması bekleniyor. Bu, çift turbo 3.0 litrelik V6 ile donatılacak olan normal GranTurismo’dan daha hızlı olmasını sağlayacak. 2025 yılına kadar, Trident markası 2030 yılına kadar yalnızca elektrikli hale gelmeden önce Maserati ürün yelpazesinin tüm üyelerine Folgore çeşitleri sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!