Mercedes, 2022’nin sonunda büyük SUV’leri piyasaya sürecek

Mercedes, 2022’nin sonunda büyük SUV’leri piyasaya sürecek

Basında çıkan bir habere göre, Mercedes-Benz tarafından duyurulan elektrikli EQS ve EQE’nin SUV modelleri 2022’nin sonunda piyasaya sürülecek. Haberde ayrıca ilk önemli teknik veriden de bahsediliyor.

Hem EQE SUV hem de EQS SUV, Tuscaloosa’daki ABD fabrikasında üretim hattından çıkacak olsa da, her iki model de Çin’de gözlerini açacak gibi görünüyor. İngiliz Car dergisine göre, EQS SUV Nisan ayında Pekin Motor Show’da ve EQE SUV ise Kasım ayında Guangzhou Motor Show’da sunulabilir.

EQS ve EQE sedanlar gibi, her iki model de Mercedes’in tamamen elektrikli EVA platformunu temel alacak. Benzerlikleri nedeniyle, pazara sunma süresini kısaltması gereken ortak bir mühendislik programında geliştiriliyorlar.

5,16 metre uzunluğa sahip EQS SUV, sedanın birkaç santimetre altında (EQS 5,23 metre), EQE SUV ise 4,85 metre uzunluğunda ve dolayısıyla Tesla Model Y’den sadece on santimetre daha uzun olacak. Haberde, her iki model de sedanların aerodinamik olarak optimize edilmiş tasarımını pürüzsüz yüzeyler ve kavisli çizgilerle benimseyecek. Ancak dergi, üst düzey bir yöneticinin “bu otomobili satın almak için ikna edici bir argüman” olacak şeyin dış değil, iç tasarım olduğunu söylediğini aktarıyor.

Güç üniteleri söz konusu olduğunda sürpriz yok: Habere göre, daha büyük EQS SUV yalnızca dört tekerlekten çekiş ile sunulacak ve EQS 580 4Matic’in güç ünitesini devralacak: toplam 385 kW çekişli iki elektrikli motor güçlerini 108 kWh kapasiteli pilden alıyorlar. Maybach SUV da “performansta ufak bir artışla” bu varyantı temel alacak. Mercedes, Münih’teki IAA’da buna uygun bir konsept otomobil göstermişti.

Sedan gibi, EQE SUV de 90,6 kWh bataryayı kullanacak. EQS SUV’dan farklı olarak, Autocar’a göre, tek motorlu arkadan çekiş ile ön aksta ikinci bir elektrik motorlu dört tekerlekten çekiş arasında bir seçim var. Rapora göre, tek motorlu temel model EQE 350 SUV olarak satılacak ve 215 kW çıkışa sahip olacak. Sedanlar gibi, her iki model de 400 voltluk bir mimariye dayanıyor.

Autocar’dan gelen bilgilere göre, her iki SUV serisinin de yelpazesi, AMG modelleri de dahil olmak üzere daha da genişletilecek gibi görünüyor. Mercedes ayrıca ilk elektrikli AMG’yi IAA’da göstermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!